Konin uczcił 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego


„Chcemy pamiętać o pięknie czynu powstańców” – powiedział wiceprezydent Witold Nowak, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Konińskie uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. M. Kolbe. Później uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik Armii Krajowej. W „Godzinę W” w całym mieście zawyły syreny, a kibice „Górnika Konin” odpalili race i krzyknęli „Cześć i chwała bohaterom”. Obecnych przywitał Andrzej Łącki z konińskiego magistratu.
– W tym symbolicznym miejscu pokazujemy, że pamiętamy o bohaterach. Oddajemy im hołd zatrzymując się w godzinę wybuchu walk powstańczych – mówił Andrzej Łącki. - Wymowne są słowa apelu warszawskich obchodów: „W wyjątkową 80. rocznicę oddajemy cześć bohaterkom, bohaterom powstania: żołnierzom, cywilom, harcerzom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć za Warszawę. Pamiętajmy o wartościach, którymi się kierowali. Kochali Warszawę, kochali Polskę, byli solidarni i nade wszystko cenili wolność” - dodał.
Witold Nowak podkreślił, że 80 lat temu w stolicy nie było ani piękna słowa, ani piękna obrazu.
- Była zniszczona Warszawa, zgnębiona przez kilka lat wojny, nie było nadziei, ale było tam piękno. To piękno dokonało się w czynie powstańców warszawskich i o tym chcemy pamiętać w całej Polsce – mówił zastępca prezydenta Konina. - O pięknie czynu młodych żołnierzy, harcerzy i o tych, którzy związani byli z Koninem, urodzili się tu, albo tu chodzili do szkoły. To był: dr Jerzy Nawrotek, Janina Komornicka, Antoni Nawrotek, Władysław Cieplak ps. Giewont, Jerzy Laube, Zygmunt Laube, Ludwik Ostoja-Owsiany, Roman Brzeziński ps. Brzoza. Oni tam w Warszawie, odległym od Konina mieście, bronili Polski, bo wierzyli, że ona może być wolna. Ich piękno czynu tam się dokonało. Niektórzy przeżyli powstanie, a niektórzy tam zostali na zawsze. Im wszystkim oddajemy cześć i honor – dodał.
Za wspólne oddanie hołdu, bez względu na wiek i przynależność partyjną, podziękowała zebranym radna Krystyna Leśniewska. Głos podczas uroczystości zabrali również: senator Leszek Galemba, poseł Ryszard Bartosik, poseł Tomasz Nowak, radny Robert Popkowski i radna Zofia Itman. Później wszyscy uczestnicy obchodów złożyli pod pomnikiem AK kwiaty i zapalili znicze.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!