Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKonin. Walentynkowy Salon Poezji z listami o wielkiej miłości

Konin. Walentynkowy Salon Poezji z listami o wielkiej miłości

Dodano:
Konin. Walentynkowy Salon Poezji z listami o wielkiej miłości

Listy George Sand do Fryderyka Chopina przeczyta w Koninie Bożena Stachura. Aktorka weźmie udział w Salonie Poezji i Literatury, który odbędzie się 14 lutego w Konińskim Domu Kultury.

Do dzisiaj zachowały się nieliczne listy Fryderyka Chopina do George Sand (francuska pisarka) i jej dzieci Solange i Maurycego. George Sand zdecydowała się zniszczyć większość w 1851. W listach do polskiego kompozytora, zapisała bowiem różne odcienie uczuciowych relacji, jakie charakteryzowały ten niezwykły związek artystów, ale także jej odczucia co do miłości Chopina i jej córki. Korespondencja pozwala prześledzić uczucia, którymi darzyli się Chopin i Sand, jego ewolucję od miłosnego uniesienia, poprzez dramatyczne świadczenia majorkańskie, wspólne chwile spędzone w ich mieszkaniu w Paryżu i Nohant, wreszcie pełne goryczy rozstanie w roku 1847.

Burzliwy związek George Sand z polskim kompozytorem oraz wielką miłość, którą obdarzyła Chopina, i która ochłodziła jej stosunki z córką Solange, przeniósł w 2002 roku na ekran Jerzy Antczak. W filmie ,,Chopin - Pragnienie miłości" w postać Solange wcieliła się właśnie Bożena Stachura (Goerge Sand zagrała Danuta Stenke, Fryderyka Chopina Piotr Adamczyk). Warto zaznaczyć, że rola w filmie ,,Chopin - Pragnienie miłości" to debiut filmowy Stachury.

Bożena Stachura, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1999 roku ukończyła PWST w Krakowie. W tym samym roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Narodowego. Na ekranie zadebiutowała w jednym z odcinków sitcomu ,,Miodowe lata". Jej kolejna rola to Solange w ,,Chopin - Pragnieniu miłości” (2002) Jerzego Antczaka. W 2006 roku wcieliła się w postać sędzi Bożeny, kochanki głównego bohatera (Jan Frycz) w ,,Bezmiarze sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego. Od tego roku regularnie pojawiała się w serialu ,,M jak miłość”.

Muzycznymi Aniołami walentynkowego Salonu Poezji i Literatury będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. J.I Paderewskiego w Koninie. Ze sceny Konińskiego Domu Kultury wybrzmią w ich wykonaniu oczywiście utwory Fryderyka Chopina.

Bilety na wydarzenie można już kupić w kasie KDK. 

Konin. Walentynkowy Salon Poezji z listami o wielkiej miłości
Czytaj więcej na temat:salon poezji, KDK, walentynki, Bożena Stachura
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole