Konin będzie roztańczony i rozśpiewany. Już w czerwcu festiwal dziecięcy

Tegoroczny 45. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie na niebiesko. W przyszłym roku szykują się zmiany.
Tegoroczny, jubileuszowy 45. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca (MDFPiT) w Koninie odbędzie się jeszcze według dotychczasowego schematu, ale organizatorzy już zapowiadają zmiany w kolejnej edycji.
– Wydarzenie, które mocno zakorzeniło się w naszym mieście – powiedział podczas pierwszej festiwalowej konferencji Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Każdy w tym mieście spotkał się z tańcem czy piosenką. Konin ma taką kulturalną tożsamość. Zapraszam już wszystkich na festiwal.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca, i potrwają dwa dni. Jurorzy ocenią 144 prezentacje taneczne i 111 wokalnych. Wokalistom w najstarszych kategoriach towarzyszyć będzie orkiestra pod kierownictwem aranżera i dyrygenta Pawła Zielaka.
Koncert galowy odbędzie się w piątek, 7 czerwca, w nowej lokalizacji – przy Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Popiełuszki w Koninie. Inną trasą przejdzie również tradycyjny festiwalowy korowód. Uczestnicy wyruszą sprzed amfiteatru i przemaszerują w stronę ANS, gdzie stanie główna scena festiwalu. Koncert Galowy poprowadzi dziennikarz i prezenter Mateusz Szymkowiak.
W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział 2578 uczestników, w tym 2174 tancerzy i wokalistów. Przy organizacji wydarzenia pracować będzie około 180 osób, a zgłoszenia napłynęły od 130 instytucji z Polski oraz z Bułgarii, Czech, Estonii, Malty, Niemiec, Słowacji i Ukrainy.
– Przesłuchania odbywać się będą na dwóch scenach – w Konińskim Centrum Kultury (KCK) oraz w domu kultury Oskard – poinformowała Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektor KCK, które powstało z połączenia MDK i KDK na początku tego roku.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie kolor niebieski, co uwzględniono również na festiwalowym plakacie. – To symbol spokoju, harmonii, a dmuchawiec to lekkość – wyjaśnia dyrektor KCK, Lucyna Lenard-Woźniak. Przyznała, że organizacją festiwalu zajmuje się po raz pierwszy i nie chciała wprowadzać rewolucji w programie. Marzy jednak o tym, aby kolejny festiwal był dłuższy i zawierał więcej elementów związanych z edukacją i prawami dziecka. Aby młodzi uczestnicy bardziej współpracowali niż rywalizowali.
Koszt organizacji tegorocznego festiwalu wynosi około 2 mln zł. Z budżetu miasta przeznaczono na to wydarzenie około 900 tys. złotych. Pozostała kwota pochodzi m.in. od marszałka województwa wielkopolskiego oraz sponsorów. Transmisję z koncertu galowego będzie można śledzić na festiwalowej stronie.