Konińscy zawodowcy otwarci na Europę
Materiał promocyjny

„Zawodowcy otwarci na Europę” to kolejny projekt Erasmusa realizowany przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Uczestniczyli w nim zarówno nauczyciele jak i uczniowie szkół prowadzących kształcenie zawodowe z Wielkopolski Wschodniej.
Konsorcjum projektowe obejmowało oprócz CWRKDiZ w Koninie cztery placówki: Zespół Szkół Zawodowych w Słupcy, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy, Zespół Szkól Technicznych w Kole, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie oraz partnerów zagranicznych – portugalską placówkę edukacyjną EDU Plus i hiszpańskiego koordynatora praktyk – Escuela de Idiomas Carlos V.
Ze względu na ograniczenia wywołane pandemią COVID-19 działania projektowe realizowane były przez prawie dwa lata, jednak udało się je zrealizować w pełnym zakresie. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach przygotowawczych, obejmujących poznanie kultury i zwyczajów kraju przyjmującego, przygotowanie pedagogiczne do często pierwszej w życiu zagranicznej podróży oraz wsparcie organizacyjne przed wyjazdem. Ważnym elementem były dodatkowe lekcje języka angielskiego oraz zajęcia z doradcą zawodowym, który pomógł przygotować profesjonalne CV w języku angielskim.
W 2021 roku odbyły się dwa szkolenia kadry w Lizbonie. Ośmioro przedstawicieli kadry zarządzającej CWRKDiZ oraz szkół partnerskich wzięło udział w obserwacji pracy swoich odpowiedników. Tematyka szkolenia dotyczyła „Zarządzania Projektami”. Druga ośmioosobowa grupa z kolei poznawała tajniki „Innowacji w doradztwie zawodowym”. Obydwa szkolenia zostały wysoko ocenione przez uczestników. Pozwoliły one zaobserwować w jaki sposób realizowane są podobne działania w Portugali, co było inspiracją do twórczego wykorzystania tych obserwacji we własnej pracy.
Głównym elementem projektu było jednak szkolenie praktyczne 64 uczniów. Jako że szkoły prowadzące kształcenie zawodowe często borykają się z problemem zapewnienia uczniom atrakcyjnych miejsc praktyk na rynku lokalnym, projekty zagranicznych mobilności edukacyjnych są doskonałą odpowiedzią na ten problem. Uczniowie uczestniczący w projekcie „Zawodowcy otwarci na Europę” odbyli praktyki w sewilskich firmach. Praktyki zawodowe zaoferowano przedstawicielom takich zawodów jak technik reklamy, technik logistyk, technik informatyk oraz technik mechanik i mechatronik. Pracodawcy podkreślali, że nasi uczniowie byli kompetentni, dobrze zorganizowani i zaangażowani w wykonywane zadania. Podniesienie kwalifikacji zawodowych to jednak tylko jeden z aspektów projektu. Przebywanie w międzynarodowym środowisku pracy, często w towarzystwie kolegów i koleżanek z innych krajów, rozwija kompetencje językowe. Poznanie osób z regionów nieco innych kulturowo nie tylko przełamuje negatywne stereotypy ale także często prowadzi do tworzenia długotrwałych relacji koleżeńskich. Wartością dodaną projektu była możliwość uczestnictwa w bogatym programie kulturowym. Uczniowie poznali bogactwo zabytków Andaluzji, w szczególności zwiedzali Sewillę, Kordobę i Kadyks. Z tych podróży pozostały niezapomniane wrażenia.
Projekt pod nazwą „Zawodowcy otwarci na Europę” realizowany jest w okresie od 1.10.2020 r. do 31.12.2022 r. Budżet projektu to 148 334 euro.
![]() |
![]() |
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.