Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKoniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy

Koniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy

Dodano:
Koniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy
Zdrowie

Dyrekcja konińskiego szpitala spotkała się z konwentem wójtów i burmistrzów aglomeracji konińskiej, który działa pod przewodnictwem Pawła Szczepankiewicza.

Na początku spotkania Krzysztof Albiński, od 1 października br. pełniący obowiązki dyrektora WSZ, przedstawił gospodarzom miast i gmin sytuację konińskiej lecznicy. - Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie jest jednym z największych w województwie. Mamy dużą rozpiętość różnych specjalizacji leczniczych, które będziemy poszerzać – powiedział dyrektor. - W tej chwili szpital działa normalnie, aczkolwiek główną dolegliwością, którą mamy jest kwestia niedofinansowania procedur medycznych. Działamy na tyle, na ile mamy finansowanie i dostępności kadry medycznej.

Krzysztof Albiński powiedział następnie o planach rozwojowych konińskiej placówki w odniesieniu do obecnych warunków pandemicznych. Podstawą zapowiadanych zmian jest patrzenie na każdy szpitalny oddział z osobna i tworząc na tej podstawie programy naprawczo - rozwojowe. - Turbulencje covidowe też nas trapią, aczkolwiek robimy wszystko, co możliwe i każdy telefon z NFZ, czy jesteśmy w stanie otworzyć kolejne łóżka, przyjmujemy. Mamy obecnie trzy oddziały covidowe: zakaźny, chorób płuc i oddział przy ul. Wyszyńskiego, a czwarty oddział powstaje w budynku przy ul. Szpitalnej. Tym sposobem zwiększymy bazę łóżek z 84 na 111.

Dyrektor zaapelował do gospodarzy miast i gmin z regionu konińskiego aby uświadamiać mieszkańców na temat konieczności szczepień. Zaoferował także pomoc w tym względzie. Następnie zwrócił się do wójtów i burmistrzów z prośbą o wsparcie działalności szpitalnej w zakresie wszczepiania endoprotez biodrowych. - Patrzenie na każdy oddział osobno, uzmysłowiło nam potrzeby związane z konkretnymi oddziałami – powiedział Krzysztof Albiński. - Chciałbym zwrócić uwagę na wszczepienie endoprotez, które szpital świadczył efektywnie i nadal świadczy jeśli chodzi o kolana, natomiast jeśli chodzi o biodra to nastąpiła pewna przerwa i chcemy jak najszybciej wrócić do wykonywania świadczeń związanych z wszczepieniem endoprotez biodra.

Konińskiemu szpitalowi zależy na przywróceniu kontraktu z NFZ w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Stąd prośba do gospodarzy miast, gmin i powiatu konińskiego o wsparcie tych zabiegów poprzez dofinansowanie zakupu kilkudziesięciu protez. Współudział starostwa powiatowego i samorządów w finansowaniu tego zadania umożliwi osiągnięcie celu jakim jest poprawa dostępności do specjalistycznych usług medycznych dla mieszkańców Konina i okolic. Dyrektor szpitala przedstawił propozycję partycypowania samorządów tych zakupach. Starostwo powiatowe – 100 tys., gminy (powiatu konińskiego, czyli 14 gmin po 10 tys.) to jest 140 tys, miasto Konin – 60 tys., co razem powinno dać 300 tys. Zakup i wykonanie zabiegów pozwoli ubiegać się znowu o kontrakt.

Na szczegółowe pytania dotyczące tego działu medycyny odpowiadał wyczerpująco Witold Lubiatowski, ordynator oddziału ortopedycznego w konińskim szpitalu. Członkowie konwentu przyjęli propozycję szpitala. Pytali także dyrekcję lecznicy o usprawnienie opieki medycznej, zwłaszcza na oddziale ratunkowym. Niektórzy samorządowcy przytaczali zarzuty mieszkańców gmin pod adresem podstawowej opieki zdrowotnej, pytając czy szpital mógłby zapewnić taką opiekę swoimi służbami na ich terenie. W kilku miejscach pacjenci nie są zadowoleni z ograniczonej dostępności do służby zdrowia. A SOR w Koninie pracuje na pełnych obrotach.

 

 

 

Koniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy
Koniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy
Koniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy
Koniński szpital potrzebuje pomocy samorządowców. Chodzi o endoprotezy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole