Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKościół ewangelicki w Żychlinie odkryje swoje tajemnice

Kościół ewangelicki w Żychlinie odkryje swoje tajemnice

Dodano:
Kościół ewangelicki w Żychlinie odkryje swoje tajemnice
JUBILEUSZ

W najbliższą niedzielę żychlińska parafia obchodzić będzie 200 – lecie swojej świątyni. Jubileusz rozpocznie uroczyste nabożeństwo o godzinie 10.30, po którym odbędzie się koncert muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. J. Paderewskiego w Koninie.

Będzie to także okazja, aby zapoznać się z historią budynku, ciekawostkami i sylwetkami ludzi z nim związanych. Zaprezentowane zostaną także zdjęcia, pokazujące jak zmieniał się wygląd świątyni na przestrzeni lat. Parafia w Żychlinie koło Konina jest jedyną parafią ewangelicko-reformowaną działającą nieprzerwanie od czasów polskiej Reformacji do dziś.
Jej początki wiążą się z 1610 rokiem, kiedy to Piotr i Katarzyna Żychlińscy ufundowali drewniany kościół. W połowie XVIII w. majątek przejmuje rodzina Bronikowskich, którzy w naturalny sposób stają się nowymi patronami zboru. To właśnie za ich czasów zostały zbudowane wszystkie, używane do dziś nieruchomości parafialne, w tym także murowany kościół. Został on wzniesiony w latach 1821–1822 w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta z dachem trójspadowym. Wnętrze jest bardzo proste i skromne, z centralnie umieszczoną kazalnicą, po jej obu stronach możemy podziwiać klasycystyczne epitafia: Melanii Kurnatowskiej i Teodora Pretwica oraz portrety  dobroczyńców parafii: Adama Bronikowskiego i jego żony Joanny Florentyny z Potworowskich Bronikowskiej. Cały zespół kościelny w Żychlinie jest typowy dla budownictwa sakralnego tego wyznania w Rzeczypospolitej. Wszystkie obiekty stoją w zwartym kompleksie i od początku powstania do dziś są użytkowane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Jak czytamy na stronie internetowej żychlińskiej parafii to unikat w skali kraju.

Będąc w Żychlinie, nie można zapomnieć także o odwiedzeniu lapidarium. To niezwykłe miejsce na terenie dawnego cmentarza w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, gdzie zgromadzono nagrobki i epitafia z nieistniejących już albo pozbawionych opieki cmentarzy ewangelicko-reformowanych z całego kraju. Kolejną atrakcją dla zwiedzających jest również ogromny mural „Ściany Reformacji” odsłonięty w czerwcu tego roku z okazji 412 – lecia parafii.

Więcej na temat uwiecznionych na malowidle postaci przeczytacie TUTAJ.

Fot. Parafia Ewangelicko - Reformowana w Żychlinie

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole