„Krokodyle” zjeżdżają z torów. Koniec epoki w KWB Konin

Fot. Adam Jaroński
Ostatnie „Krokodyle” odjechały. Koniec epoki kolei górniczych w KWB Konin.
Przez dziesięciolecia były nieodłącznym elementem przemysłowego krajobrazu Konina i regionu. Charakterystyczne lokomotywy elektryczne EL2, nazywane „Krokodylami”, kończą swoją służbę. Razem z nimi zamyka się jeden z najważniejszych rozdziałów historii konińskiego zagłębia węgla brunatnego.
„Krokodyle” przez blisko 70 lat woziły węgiel z odkrywek do elektrowni, stając się symbolem pracy kopalni i energetycznego serca regionu. Dziś to już jednak historia, która powoli odjeżdża na boczny tor. Zanim jednak ostatnie „Krokodyle” zatrzymają się na dobre, ich historię próbują ocalić pasjonaci z fundacji Lignit. Tworzą cyfrowe archiwum kolei górniczych i dokumentują linie, stacje, tabor i miejsca, które już wkrótce mogą całkowicie zniknąć z mapy regionu.
O końcu tej niezwykłej epoki opowiada film Adama Jarońskiego.
Kilkaset ofert mieszkań na wynajem i sprzedaż – znajdź idealne lokum szybko, bezpiecznie i w dobrej cenie!







