Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości„Krokodyle” zjeżdżają z torów. Koniec epoki w KWB Konin

„Krokodyle” zjeżdżają z torów. Koniec epoki w KWB Konin

Dodano:
„Krokodyle” zjeżdżają z torów. Koniec epoki w KWB Konin
Przemysł

Fot. Adam Jaroński 

Ostatnie „Krokodyle” odjechały. Koniec epoki kolei górniczych w KWB Konin.

Przez dziesięciolecia były nieodłącznym elementem przemysłowego krajobrazu Konina i regionu. Charakterystyczne lokomotywy elektryczne EL2, nazywane „Krokodylami”, kończą swoją służbę. Razem z nimi zamyka się jeden z najważniejszych rozdziałów historii konińskiego zagłębia węgla brunatnego

„Krokodyle” przez blisko 70 lat woziły węgiel z odkrywek do elektrowni, stając się symbolem pracy kopalni i energetycznego serca regionu. Dziś to już jednak historia, która powoli odjeżdża na boczny tor. Zanim jednak ostatnie „Krokodyle” zatrzymają się na dobre, ich historię próbują ocalić pasjonaci z fundacji Lignit. Tworzą cyfrowe archiwum kolei górniczych i dokumentują linie, stacje, tabor i miejsca, które już wkrótce mogą całkowicie zniknąć z mapy regionu.

O końcu tej niezwykłej epoki opowiada film Adama Jarońskiego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole