Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKryminologia – kierunek kształcenia w Koninie

Kryminologia – kierunek kształcenia w Koninie

Materiał promocyjny

Dodano:
Kryminologia – kierunek kształcenia w Koninie
materiał promocyjny

Już szósty rok z rzędu można podjąć studia pierwszego stopnia na kierunku kryminologia. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w siedzibie Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie przy ul. Zagórowskiej 3a. Prowadzi je konińska Filia Akademii Nauk Stosowanych TWP.

O nowym kierunku rozmawiamy z prof. ANS dr hab. Waldemarem Urbanikiem, rektorem Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie

- Z informacji, jakie uzyskaliśmy, rekrutacja na kryminologię w Koninie została przedłużona.

- Zawiązane to jest z udogodnieniem dla osób, które z różnych względów wahały się z podjęciem studiów. Wybranie kryminologii jest wyborem kierunku kształcącego specjalistów w zakresie rozwiązywania kluczowych problemów przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, w ramach instytucji wymiaru sprawiedliwości, systemu penitencjarnego oraz innych służb mundurowych. Na rok akademicki 2022/2023 przygotowaliśmy następujące specjalności: penitencjarno-kuratorską, która daje możliwości ubiegania się o pracę kuratora, druga to detektywistyka i prewencja kryminalna. Każde ze studiów poza wiedzą w konkretnej dziedzinie dostarczają także szerszego spojrzenia na dany kierunek i pracę policji.

- Wielu interesujących się serialami kryminalnymi zwraca uwagę na pracę profilera.

- Nie posiłkujemy się powieściami kryminalnymi w tym zakresie, ale potrzebami rynku pracy. Akademia TWP współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie i w Poznaniu, a także z komendami w Koninie, Turku, Słupcy i Kole. Dobór kadry ma tutaj kluczowe znaczenie. Program studiów jest tak sformatowany i realizowany przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów i praktyków z wieloletnim doświadczeniem z dziedziny kryminologii, prawa, psychologii, penologii. Musimy się posiłkować praktykami. Są to najczęściej oficerowie ABW, policji, służby więziennej. Wśród naszych wykładowców mamy takich specjalistów praktyków jak gen. dr inż. Jarosław Rzymkowski – b. komendant wojewódzki policji w Gdańsku, insp. Jerzy Tembłowski – b. z-ca komendanta powiatowego Policji w Koninie, sędzia Paweł Sypniewski – sędzia sądu Apelacyjnego w Poznaniu w stanie spoczynku, sędzia dr hab. Andrzej Stempniak – sędzia w stanie spoczynku, psychologie sądowi i kuratorzy i in. Nasi absolwenci będą przygotowani od strony praktycznej do wykonywania zawodu. Bycie policjantem wiąże się z szereg umiejętności i predyspozycji, które można zweryfikować w trakcie realizacji studiów na specjalności bardzo wąsko sprofilowanej.

- Kto może podjąć studia na kryminologii? 

- Od strony formalnej każdy, kto chce przeżyć swego rodzaju przygodę intelektualną i praktyczną. Jeśli chodzi o kształcenie, każdy z kandydatów musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma pasję do wykonywania tego zawodu, tej roli, która jest bardzo trudna. Potencjalny absolwent będzie miał do czynienia z najbardziej mrocznymi meandrami ludzkich zachowań. Nie chciałbym zredukować tego do powieści kryminalnych, ale coś w tym na pewno jest. Jest to na tyle pociągające wyzwanie, że jeśli potencjalny policjant odnajdzie taką dyspozycję, umiejętność dystansu do tego, z czym będzie miał do czynienia, to jest jak najbardziej adekwatne. Kryminologia jest ofertą, którą przygotowaliśmy i realizujemy we współpracy z Wyższą Szkołą Kadr Menedżerskich. Chodzi o wykształcenie specjalisty w zakresie rozwiązywania kluczowych problemów przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, w ramach instytucji wymiaru sprawiedliwości, systemu penitencjarnego oraz innych służb mundurowych.

- Nie jest to jednak jedyny obszar obecności Akademii TWP w Koninie?

- Od samego początku realizujemy w Koninie studia podyplomowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Mam na myśli takie kierunki studiów podyplomowych jak:

  • przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej,
  • doradztwo zawodowe
  • oligofrenopedagogika
  • edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  • integracja sensoryczna - diagnoza i terapia i in.

Więcej informacji o studiach podyplomowych można znaleźć na naszej stronie internetowej opisującej ofertę filii w Koninie: https://anstwp.konin.pl/

Kryminologia – kierunek kształcenia w Koninie
Kryminologia – kierunek kształcenia w Koninie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole