Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKryzys w komunikacji u młodych ludzi – dlaczego młodzi ludzie wszystko załatwiają online (nawet szukanie partnera)?

Kryzys w komunikacji u młodych ludzi – dlaczego młodzi ludzie wszystko załatwiają online (nawet szukanie partnera)?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kryzys w komunikacji u młodych ludzi – dlaczego młodzi ludzie wszystko załatwiają online (nawet szukanie partnera)?
materiał promocyjny

Czasy w jakich żyjemy charakteryzują się tym, że większość życia spędzamy przed ekranem monitora lub smartfona. Ograniczamy kontakty z innymi ludźmi i wszystko co możliwe staramy się załatwić online. To sprawia, że komunikacją twarzą w twarz staje się rzadkością. W efekcie pojawia pytanie o to czy młodzi ludzie miewają problemy ze sprawną komunikacją w sytuacjach twarzą w twarz? Czy technologia może mieć negatywny wpływ na trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi. A może wprost na odwrót – technologia i liczne serwisy randkowe znacznie ułatwiają znalezienie partnera lub partnerki?

Wpływ technologii na ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi

Nauka zdalna, praca zdalna, załatwianie spraw urzędowych zdalnie… a nawet budowanie kontaktów międzyludzkich w sposób zdalny. To wszystko dzieje się na naszych oczach i jest już nie do powstrzymania. Tym samym pojawia się pytanie jak ten cyfrowy świat, który jest zauważalny w każdym aspekcie życia wpływa na zdolności komunikacyjne i społeczne. Jest to pytanie niejednoznaczne i nie ma na nie prostej odpowiedzi. Jednak bez wątpienia otwartość ludzi i zdolności komunikacyjne przechodzą trudną próbę. Według wielu opinii kiedyś przed wszechobecną informatyzacją kontakty międzyludzkie były prostsze, ludzie byli bardziej otwarci i co istotne wypracowywali w sobie większe zdolności komunikacyjne.

Źródło zdjęcia: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Wbrew pozorom technologia może też ułatwiać budowanie relacji

Czy jednak to oznacza, że obecne problemy komunikacyjne u młodych ludzi należy interpretować wyłącznie jako zjawisko niekorzystne dla budowania kontaktów z innymi ludźmi? Okazuje się, że zupełnie niekoniecznie. Internet otworzył morze możliwości i szereg narzędzi pomagających w poszukiwaniu partnera oraz w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Rozpoczynając od mediów społecznościowych aż po przeróżne serwisy i aplikacje randkowe. Praktyka pokazuje, że tak naprawdę w obecnych czasach zdecydowanie łatwiej o poznanie partnerki lub partnera niż było to jeszcze kilkanaście lat temu.

Źródło zdjęcia: Mila Supinskaya Glashchenko / Shutterstock.com

Co ważne, używanie serwisów randkowych powoi przestaje być czymś wstydliwym. Coraz częściej młodzi ludzie otwarcie rozmawiają między sobą pytając się np. „jaki portal randkowy polecacie”? To sprawia, że serwisy randkowe już od dobrych paru lat nie kojarzą się z podejrzanym miejscem, do którego można być uprzedzonym już na starcie. Obecnie wizerunek serwisów randkowych bardzo się zmienił i coraz częściej można znaleźć tam osoby reprezentujące przeróżne warstwy społeczne. Z serwisów randkowych coraz częściej korzystają nie tylko młode osoby, ale także te w dojrzalszym wieku. Również wykształcenie, sytuacja zawodowa oraz styl życia nie mają większego znaczenia. Społeczeństwo dostrzega, że serwisy randkowe są miejscem, w którym można znaleźć nie tylko „przygody” ale także partnera na lata. Jeszcze kilka lat temu historię o znalezieniu męża lub żony za pomocą Internetu mogły się wydawać czymś niecodziennym. Obecnie wprost przeciwnie. Liczba małżeństw, które powstały dzięki serwisom randkowym jest większa niż mogłoby się wydawać.

Podsumowując, rzeczywiście można zgodzić się z tezą, że współczesny mocno scyfrowany świat utrudnia realne kontakty w świecie realnym. Jednak jednocześnie wiele rozwiązań, ułatwia utrzymywanie kontaktu i budowanie relacji. Ogólny bilans tego rozrachunku wychodzi na korzyść budowania relacji. Praktyka pokazuje, że to co współczesna młodzież otrzymuje np. dzięki serwisom randkowym sprawia, że znalezienie partnera nigdy wcześniej nie było tak bardzo przystępne jak jest obecnie.

Czytaj więcej na temat:
związki, randki
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole