Skocz do zawartości
LM.plWiadomościLekarze rodzinni apelują: wirus RSV jest groźny dla maluszków

Lekarze rodzinni apelują: wirus RSV jest groźny dla maluszków

Dodano:
Lekarze rodzinni apelują: wirus RSV jest groźny dla maluszków

Wirus RSV groźny dla maluszków. PPOZ: Posyłanie dzieci z objawami infekcji do żłobków i przedszkoli jest niedopuszczalne.

Dramatyczny wzrost zachorowań wywołanych wirusem RSV (RSV - ang. respiratory syncytial virus) notuje się w ostatnim czasie wśród najmłodszych dzieci. W wielu przypadkach objawy są tak poważne, że noworodki i niemowlęta trafiają na oddziały intensywnej terapii. W związku z tym, że jak dotąd nie udało się opracować skutecznej szczepionki przeciw wirusowi RSV, kluczową rolę odgrywa profilaktyka oraz minimalizowanie zagrożenia. – Niedopuszczalnym jest posyłanie dzieci z objawami infekcji do żłobków, czy przedszkoli – alarmuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wirus RSV jest najczęstszą przyczyną chorób układu oddechowego u małych dzieci. Szczególnie niebezpieczny jest dla noworodków oraz maluchów poniżej drugiego roku życia. Atakuje głównie pacjentów z obniżoną odpornością: wcześniaki, dzieci z dysplazją oskrzelowo - płucną, z wadami serca i mukowiscydozą. Najczęstszymi powikłaniami są zapalenia krtani i tchawicy, ucha środkowego, zatok, oskrzelików i płuc z towarzyszącym im bezdechem. - Wirus RSV rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami, także poprzez dotyk dłoni. Dlatego podstawową zasadą jest unikanie zagrożeń. Jeśli spacer z maluchem w wózku to nie galeria handlowa, czy sklep, ale park i świeże powietrze. Bezwzględnie należy przestrzegać higieny. Przed każdym podejściem do dziecka powinno się myć ręce. Gdy mamy w domu noworodka powinniśmy także ograniczyć liczbę odwiedzających gości. Maluchy najczęściej zarażają się wzajemnie. Dlatego karygodnym jest posyłanie dzieci z katarem, czy kaszlem do żłobków, czy przedszkoli – mówi Bożena Janicka.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i opiekunów? -To głównie duszność, charakterystyczny świszczący oddech, częste okresy bezdechu, przyspieszone tętno, sinica, senność, drażliwość, problemy z przyjmowaniem pokarmu, wymioty – wymieniają lekarze PPOZ podkreślając, że w przypadku najmłodszych liczy się jak najszybsza fachowa pomoc. 

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni, Bożena Janicka, PPOZ, zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole