Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicencje w transporcie międzynarodowym – co warto o nich wiedzieć?

Licencje w transporcie międzynarodowym – co warto o nich wiedzieć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Licencje w transporcie międzynarodowym – co warto o nich wiedzieć?
materiał promocyjny

Ujednolicenie zasad odnoszących się do transportu międzynarodowego zaowocowało zmianami przepisów Pakietu mobilności oraz Ustawy o transporcie drogowym. Zmiany te odnoszą się do przewoźników zajmujących się międzynarodowym przewozem towarów i korzystających przy tym z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zobligowani zostali oni do ubiegania się m.in. o licencję wspólnotową.

Międzynarodowa Licencja Transportowa (ang. International Road Transport Licence)

Międzynarodowa Licencja Transportowa, często nazywana Międzynarodowym Certyfikatem Transportowym, jest kluczowym dokumentem umożliwiającym prowadzenie międzynarodowego transportu samochodowego. To zezwolenie jest wymagane do wykonywania przewozów towarowych lub pasażerskich między różnymi krajami. Wiele państw uczestniczących w międzynarodowym transporcie drogowym jest zobowiązanych do wydawania tych licencji, co jest regulowane przez różne umowy międzynarodowe.

Licencja wspólnotowa – czym jest i do jakiego rodzaju przewozu uprawnia?

Czym jest licencja wspólnotowa? Wymaga się jej w przypadku, gdy przewoźnik zajmuje się odpłatnym międzynarodowym przewozem towarów i korzysta przy tym z pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 3,5 tony. Rzecz odnosi się więc przede wszystkim do pojazdów takich jak busy czy furgonetki. Konieczność posiadania licencji została wprowadzona wraz z wejściem w życie zmian dotyczących transportu na arenie międzynarodowej. Zmiany te zaczęły obowiązywać w maju 2022 roku. Z obowiązku posiadania licencji zwolnione są pojazdy, które przeznaczone są do transportu krajowego lub międzynarodowego przewozu ładunków na własne potrzeby.

Decyzja o przyznaniu licencji wspólnotowej wydawana jest przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD), natomiast zezwolenie na staranie się o nią można odebrać w GITD, starostwie powiatowym lub u prezydenta miasta. Dużym ułatwieniem dla wnioskujących jest możliwość załatwienia sprawy na kilka sposobów: osobiście, listownie lub elektronicznie. Licencję uzyskać mogą wyłącznie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Międzynarodowa Karta Kierowcy (ang. International Driver's Permit)

Międzynarodowa Karta Kierowcy jest dokumentem, który umożliwia kierowcom prowadzenie pojazdów mechanicznych w innych krajach. Jest to tłumaczenie krajowego prawa jazdy na kilka języków, co ułatwia komunikację z tamtejszymi organami policji czy innymi jednostkami zajmującymi się kontrolowaniem dróg i przejazdów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dłuższych tras międzynarodowych, gdzie kierowca przemieszcza się po różnych krajach.

Licencje Zawodowe Kierowców (ang. Professional Driver's Licences)

W niektórych krajach, zwłaszcza w Unii Europejskiej, kierowcy wykonujący międzynarodowy transport samochodowy muszą mieć odpowiednie licencje zawodowe, takie jak Kwalifikacja Zawodowego Kierowcy (ang. Driver Certificate of Professional Competence – CPC). Te licencje potwierdzają, że kierowcy przeszli odpowiednie szkolenie i są właściwie przygotowani do prowadzenia pojazdów ciężarowych na międzynarodowych trasach.

Warto zaznaczyć, że wymogi dotyczące licencji i zezwoleń mogą się różnić w zależności od kraju, regionu i rodzaju transportu (towarowego lub pasażerskiego). Przed rozpoczęciem działalności w międzynarodowym transporcie samochodowym zawsze warto dokładnie zapoznać się z przepisami i wymaganiami obowiązującymi w danym regionie. Dobra znajomość przepisów jest kluczowa dla bezpiecznego oraz legalnego prowadzenia działalności transportowej na międzynarodowym poziomie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole