Skocz do zawartości
LM.plWiadomościLinia kolejowa Konin – Turek. Umowa już w tym tygodniu

Linia kolejowa Konin – Turek. Umowa już w tym tygodniu

Dodano: , Żródło: LM.pl
Linia kolejowa Konin – Turek. Umowa już w tym tygodniu
Kolej+

W piątek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego podpiszą umowę na budowę linii kolejowej pomiędzy Turkiem a Koninem. Inwestycja ma być współfinansowana z programu Kolej+.

W piątek o godz. 13.00 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisana zostanie umowa na budowę linii kolejowej Konin – Turek. Jej sygnatariuszami będą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W tym samym czasie podpisane zostaną również umowy na rewitalizację czterech innych linii w Wielkopolsce: Śrem – Czempiń, Gostyń – Kąkolewo, Międzychód – Szamotuły i Czarnków – Rogoźno – Wagrowiec. Podczas podpisania umowy przedstawione zostaną również informacje o każdym z projektów.

Budowa linii kolejowej Konin – Turek jest współfinansowana z rządowego programu Kolej+ w wysokości 85%. Pozostałe 15% wykładają samorząd wojewódzki i samorządy lokalne: z powiatu tureckiego i powiatu konińskiego. Wstępne szacunki przedstawione w studium mówiły o kosztach w wysokości ok. 650 mln zł, w zeszłym roku wiceminister Ryszard Bartosik przyznawał, że mogą one wynieść ok. 800 mln zł, a niektórzy eksperci szacowali je nawet na miliard złotych. Ostateczną odpowiedź da szczegółowa dokumentacja i przede wszystkim – rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę zadania, co nastąpi dopiero po podpisaniu umowy.

Linia kolejowa Konin – Turek liczyć ma ok. 38 km i wieść przez Brzeźno (gm. Krzymów), Żychlin, Żdżary (gm. Stare Miasto), Kiszewy, Tuliszków, Grzymiszew, Imiełków (gm. Tuliszków), Słodków, Obrzębin (gm. Turek) i dwa w Turku: jeden w gminie (Turek Zachód), a drugi w mieście (Turek). Zgodnie z założeniami programu Kolej+ powinna powstać do końca 2028 r.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole