Skocz do zawartości
LM.plWiadomościLogistycy w sprawie ekologii. Konferencja w PWSZ w Koninie

Logistycy w sprawie ekologii. Konferencja w PWSZ w Koninie

Dodano:
Logistycy w sprawie ekologii. Konferencja w PWSZ w Koninie

Na jaki transport stawiają europejskie miasta i regiony, aby chronić klimat? Jak rozwijać ekologiczny transport, aby nie trzeba było do niego zaganiać ludzi kijem? Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty, która odbyła się w PWSZ w Koninie ramach Konińskiego Forum Transportowo - Logistycznego.

Celem forum była wymiana doświadczeń oraz dyskusja nad aktualnymi problemami mobilności i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w systemach transportowo-logistycznych. Jego punkiem kulminacyjnym była debata nad zagadnieniami dotyczącymi transformacji energetycznej Konina oraz ekologiczności transportu miejskiego. Udział w niej wzięli zarówno przedstawiciele świata nauki: profesorowie Wiesław Starowicz z Politechniki Krakowskiej i Norbert Chamier-Gliszczyński z Politechniki Koszalińskiej, wspierani przez Macieja Sytka, prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego, jak i przedstawiciele praktyki gospodarczej: Rafał Świergal z MAN Bus Starachowice, Andrzej Sienkiewicz z Solaris Bus & Coach oraz Magdalena Przybyła, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie.

Eksperci udzielali odpowiedzi na pytania, m.in. jak rozwijać ekologiczny transport, czy rozwój elektromobilności w polskich miastach ma się sprowadzać wyłącznie do zakupu autobusów z napędem elektrycznym, jak europejskie metropolie chronią klimat przed nadmiarem spalin. – Szkicowo zasygnalizowane we wprowadzeniu do dyskusji kwestie, dzięki stawianym pytaniom zostały szczegółowo rozwinięte przez ekspertów – wyjaśnił prowadzący tę debatę dr Stanisław Ejdys z PWSZ w Koninie. Podkreślił, że w podsumowaniu spotkania wszyscy zgodzili się z tezą, że wyzwania, przed jakimi stoją miasta, to pogodzenie rozwoju gospodarczego i potrzeb komunikacyjnych z poprawą jakości życia mieszkańców, ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. I dodał: – Niezbędna jest tu szeroka edukacja całego społeczeństwa. 

Konińskie Forum Transportowo-Logistyczne odbyło się 21 października. Zorganizowała Katedra Nauk Ekonomicznych PWSZ w Koninie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole