Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŁóżek covidowych więcej niż zachorowań. Epidemia w odwrocie?

Łóżek covidowych więcej niż zachorowań. Epidemia w odwrocie?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Łóżek covidowych więcej niż zachorowań. Epidemia w odwrocie?

Chorych zmagających się z koronawirusem jest mniej niż łóżek w konińskim szpitalu. - Epidemia jest schodząca. Można złapać oddech – mówi Leszek Sobieski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Do niedawna wszystko stało na głowie. Kiedy zakażenie koronawirusem pojawiało się na oddziale, ten musiał być izolowany, a personel i pacjenci byli w kwarantannie. Zgodnie z wytycznymi wojewody, kiedy liczba zachorowań rosła zwiększana była liczba łóżek covidowych. W szczytowym momencie zachorowań, lecznica dysponowała 139 takimi łóżkami, co stanowiło 10 procent potencjału szpitala.

- W obecnej chwili mamy 31 łóżek covidowych, w tym trzy łóżka na oddziale intensywnej opieki medycznej, a pozostałe na oddziale zakaźnym. Teraz mamy od 6 do 9 chorych na dzień i od dłuższego czasu nie odnotowujemy zgonów. Mamy nadmiar łóżek w stosunku do zachorowań – mówi Leszek Sobieski. - Jest w miarę stabilnie, ale gdybyśmy musieli wrócić do 139 łóżek to mamy przygotowane pomieszczenia i personel, który przepracował epidemię, wie jak się zachować bo odszedł już element strachu – dodaje.

Specjaliści mówią o czwartej fali epidemii, a dyrektor konińskiego szpitala podkreśla, że żeby jej uniknąć warto się zaszczepić.

- Gotowość szpitala pozostała, ale adresaci naszych działań się nie pojawiają. Mamy mniej wymazów i mniej szczepień – podkreśla Leszek Sobieski. - Idea szczepień gdzieś wyparowała, temat ucichł. Nie wiemy czy czwarta fala się pojawi, ale jeśli zmniejszymy ilość szczepień to damy jej większe szanse. Jeżeli możemy odeprzeć atak epidemii to szczepmy się! - dodaje.

Wśród grup, które szczepiły się jako pierwsze, wielu skorzystało z takiej możliwości. Jak podkreśla dyrektor Sobieski, zaszczepiony został spory odserek osób 70 plus, personelu medycznego i pracowników oświaty.

- Szczepienia grupowe przebiegły dobrze. Duża luczba się wyszczepiła. Jeśli chodzi o osoby 70 plus to ich liczba na oddziale covidowym wyraźnie była mniejsza niż na początku epidemii, co pokazuje że szczepionki przynoszą skutek – mówi Leszek Sobieski.

Dyrektor szpitala korzystając z chwili wytchnienia od COVID-19 wraca do rozmów o zarobkach poszczególnych grup zawodowych. Koncentruje się również na inwestycjach. W czasie epidemii otwarte zostały dwie nowoczesne pracownie: angiografii naczyniowej i angiografii dla potrzeb oddziału kardiologicznego. W tym roku natomiast lecznica przygotowuje się do zakupu tomografu do budynku przy ul. Szpitalnej.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole