Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMetody zabezpieczania poufnych informacji podczas niszczenia dokumentów

Metody zabezpieczania poufnych informacji podczas niszczenia dokumentów

Materiał promocyjny

Dodano:
Metody zabezpieczania poufnych informacji podczas niszczenia dokumentów
Materiał promocyjny

Niszczenie dokumentów ma na celu ochronę wszelkich danych tak, by nie wpadły one w ręce osób niepowołanych. Stosowane powszechnie metody nie stanowią jednak odpowiedniego zabezpieczenia, które byłoby zgodne ze standardami. Jak postępuje się z dokumentacją poufną podczas profesjonalnego niszczenia dokumentów?

Dlaczego należy stosować metody zabezpieczania informacji poufnych?

Wydaje się, że już sam proces niszczenia dokumentów pozwala trwale usunąć informacje poufne. Niestety, takie przeświadczenie w przypadku domowych sposobów jest błędne, ponieważ:

  • ścinki wychodzące z niszczarki mogą okazać się na tyle duże, że odtworzenie danych nie będzie stanowiło większego problemu,
  • zutylizowane materiały są wyrzucane do koszy, do których można uzyskać łatwy dostęp,
  • transport materiałów do miejsca, w którym znajduje się niszczarka, nie jest zabezpieczony.

Podobnie w przypadku informacji przechowywanych w formie cyfrowej. Sytuacja, w której osoba postronna wchodzi w posiadanie danych poufnych, może okazać się bardzo niebezpieczna - istnieje bowiem ryzyko kradzieży tożsamości bądź wykorzystania informacji firmowych w szkodliwy dla marki sposób. Ważna jest więc demagnetyzacja, o której więcej przeczytasz na stronie https://www.rhenus-office.pl/uslugi/niszczenie-nosnikow-informacji/.

Jak zabezpieczać informacje poufne w procesie niszczenia dokumentów?

Procedura zabezpieczania informacji poufnych zaczyna się tak naprawdę już w momencie przekazania dokumentów do utylizacji. Należy je transportować w taki sposób, aby żaden element nie został zgubiony lub nie padł kradzieży. Następnie przechodzą one procedurę niszczenia - musi ona spełniać normy, wśród których najważniejszą jest ISO 21964. Profesjonalne firmy stosują m.in. niszczarki o podwyższonych stopniach bezpieczeństwa P-3 i P-4. Więcej na temat całej procedury można dowiedzieć się tutaj: https://www.rhenus-office.pl/uslugi/niszczenie-nosnikow-informacji/masowe-niszczenie-dokumentow/. Warto zwrócić też uwagę na fakt, iż zupełnie inaczej przebiega niszczenie dokumentów cyfrowych. W tym przypadku należy nie tylko zutylizować nośnik, ale też, jak wspomniano wyżej, zdemagnetyzować.

Masowe niszczenie dokumentów — jak zrobić to bezpiecznie?

Przedsiębiorstwa najczęściej gromadzą znaczną ilość dokumentacji papierowej, którą po kilku latach trzeba zutylizować. Samodzielne niszczenie jest nie tylko trudne i czasochłonne, ale również nie zapewnia odpowiedniego stopnia ochrony. Aby nie wywozić dokumentów poza firmę, można skorzystać z usługi mobilnej niszcarki - więcej o niej tutaj: https://www.rhenus-office.pl/uslugi/niszczenie-nosnikow-informacji/mobilne-niszczenie-dokumentow/. Warto pamiętać, że osoba, która otrzymuje do dyspozycji dokumenty, staje się za nie w pełni odpowiedzialna aż do momentu zakończenia utylizacji. Dlatego firmy coraz częściej korzystają z pomocy podmiotów zewnętrznych. O ile obecnie dokumenty przechowywane są przeważnie w formie cyfrowej, o tyle te archiwizowane mają jeszcze formę papierową. Obowiązkiem posiadacza jest zutylizowanie ich w taki sposób, aby informacje poufne nie wyciekły.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole