Skocz do zawartości
LM.plWiadomości„Mieliśmy otwartą i szczerą rozmowę”. Prezydent spotkał się z przedsiębiorcami

„Mieliśmy otwartą i szczerą rozmowę”. Prezydent spotkał się z przedsiębiorcami

Dodano: , Żródło: LM.pl
„Mieliśmy otwartą i szczerą rozmowę”. Prezydent spotkał się z przedsiębiorcami

Przebudowa Domu Zemełki spowodowała konieczność wyłączenia z ruchu ul. Wiosny Ludów, a co za tym idzie wpłynęła negatywnie na działające tam małe biznesy. Po naszym artykule, doszło do spotkania przedsiębiorców z wiceprezydentem Pawłem Adamowem!

O problemach przedsiębiorców z ul. Wiosny Ludów informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Przez zamknięcie odcinka drogi, działającym tam firmom znacząco spadły obroty. Problemem był też brak jakichkolwiek informacji z magistratu, kiedy ulica będzie znowu przejezdna. Po naszym materiale filmowym, doszło dzisiaj do spotkania przedsiębiorców z wiceprezydentem Pawłem Adamowem. Poza rozmową była też „wizja lokalna”.

– Jest wola pomocy – mówią kupcy.

Spotkanie jak się okazuje było potrzebne i owocne. Stronom udało się dojść do porozumienia.

– Mieliśmy otwartą i szczerą rozmowę. Szukaliśmy różnego rodzaju rozwiązań jak można polepszyć sytuację przedsiębiorców – mówi Paweł Adamów, zastępca prezydenta ds. gospodarczych. - Na pewno jedną z rzeczy, którą chcemy zrobić to otworzymy ul. Krótką, która łączy ul. Wodną z pl. Wolności. Jadąc ul. Wodną będzie można skręcić wcześniej w lewo w kierunku pl. Wolności i zaparkować też na pl. Wolności, bliżej kupców i przedsiębiorców – dodaje.

Ponadto wzmocnione ma zostać oznakowanie. Przy wyjeździe z ul. Wodnej (przy Moście Toruńskim) ma pojawić się informacja, że w lewo jest objazd w kierunku pl. Wolności i ul. 3 Maja. Natomiast jadąc pl. Wolności w kierunku ul. 3 Maja (przed Centrum Organizacji Pozarządowych) pojawi się oznakowanie, że zalecany jest objazd i skręt w kierunku ul. Śliskiej. Wzmocnione ma zostać również oznakowanie ul. Śliskiej, że jest to ulica jednokierunkowa (w kierunku ul. Wodnej).

- To są rozwiązania, które spodobały się przedsiębiorcom i będziemy realizować je już od przyszłego tygodnia – mówi Paweł Adamów. - To będzie bardzo trudne, ale spróbujemy podjąć też negocjacje ze służbami bezpieczeństwa (policją i strażą pożarną) oraz wykonawcą Domu Zemełki, żeby przesunąć ogrodzenie o 70 cm w prawo. Wtedy po demontażu jednej latarni i jednego kosza na śmieci może udałoby się zrobić mały przejazd przez ul. Wiosny Ludów - dodaje.

Ul. Wiosny Ludów ma być zamknięta do końca sierpnia. Póki co nie wiadomo, czy nie będzie konieczności wydłużenia tego terminu. Wiceprezydent z przedsiębiorcami rozmawiał również o działających na pl. Wolności ogródkach i związanym z tym zamknięciem części rynku.

- Te ulice, które mamy na starówce są w kategorii drogi powiatowej i nie możemy montować progów zwalniających, co utrudnia przygotowanie odpowiedniej organizacji ruchu. Rozmawialiśmy o tym jak mogłyby funkcjonować ogródki od przyszłego sezonu. Mamy swoje przemyślenia na przyszłość – podkreśla Paweł Adamów. - Zadeklarowaliśmy, że po wprowadzeniu tych wszystkich rozwiązań w przyszłym tygodniu, będziemy mogli się jeszcze raz spotkać i omówić, czy to działa, czy można zrobić jeszcze coś więcej – dodaje.

Miasto zobowiązało się też wcześniej informować kupców o planowanych zamknięciach dróg na starówce w związku z wydarzeniami kulturalnymi. Przedsiębiorcy zapowiedzieli natomiast, że nie będą składać wniosku o zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole