Skocz do zawartości
LM.plWiadomości"Możemy tworzyć wspólnotę i cieszyć się bo mamy święto"

"Możemy tworzyć wspólnotę i cieszyć się bo mamy święto"

Dodano:
"Możemy tworzyć wspólnotę i cieszyć się bo mamy święto"
Konin

Wspólne śpiewania pieśni patriotycznych, grochówka, rogale. Mieszkańcy Konina wyszli na obchody święta niepodległości.

Po mszy za Ojczyznę złożono kwiaty przy ratuszu, gdzie jest pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem przeniesiono się na plac Wolności, gdzie inaczej niż w poprzednich latach zorganizowano lokalne obchody. Z powodu remontu domu Zemełki, uroczystości przeniosły się na drugą stronę rynku.

- To ważna uroczystość dla naszego kraju, pokazuje historię, jaką przeszedł nasz naród do odzyskania niepodległości – powiedział do zgromadzonych na placu Wolności Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - To ważne, aby razem świętować. 

Wzdłuż rynku ustawiły się poczty sztandarowe, klasy mundurowe, mieszkańcy, konińscy ułani, orkiestra. Urozmaiceniem był pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów z sąsiedniego CKU, a także wspólne śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej PAK KWB Konin.

Prezydent nawiązał także do wojny w Ukrainie. - Przeżywamy chwilę refleksji patrząc na to, co dzieje się w Europie. Wynika z tego, że niepodległość, wolność nie jest dana wszystkim i to raz na zawsze. Mamy przykład za wschodnią granicą. O te wartości musimy dbać. To, że jesteśmy tutaj dzisiaj, świadczy o patriotyzmie. Wszyscy, którzy przybyli na plac Wolności pokazują, że możemy tworzyć wspólnotę lokalną i cieszyć się bo mamy święto.

Po oficjalnych obchodach, koninianie degustowali grochówkę, rogale i spacerowali po starówce. O 17.00 w Konińskim Domu Kultury rozpocznie się niepodległościowy koncert.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole