Skocz do zawartości
LM.plWiadomościNa czym polega obrzezanie i kiedy się je przeprowadza?

Na czym polega obrzezanie i kiedy się je przeprowadza?

Materiał promocyjny

Dodano:
Na czym polega obrzezanie i kiedy się je przeprowadza?
materiał promocyjny

Zabieg obrzezania kojarzy się głównie z żydowską lub muzułmańską tradycją religijną, w której wszystkie dzieci płci męskiej muszą zostać mu poddane w określonym czasie.

Okazuje się jednak, że obrzezanie wykonywane może być także z powodów zdrowotnych, u już dorosłych mężczyzn, bez względu na ich wyznanie. Jest to zabieg z pogranicza urologii i chirurgii plastycznej, którego zadaniem jest usunięcie części lub całości napletka. Wskazaniem do jego wykonania, oprócz przyczyn religijnych, są m. in. stulejka oraz wady anatomiczne napletka.

Na czym polega zabieg obrzezania?

Obrzezanie, nazywane także cyrkumcyzją, to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu napletka. Zadaniem napletka jest ochrona żołędzi prącia przed działaniem czynników zewnętrznych oraz bodźców mechanicznych. W niektórych sytuacjach wskazane jest jego usunięcie, czyli wykonanie zbiegu obrzezania. Istnieją różne techniki i metody wykonywania tego zabiegu. W tradycji żydowskiej, w której obrzezanie pełni bardzo istotną funkcję rytualną, w przeszłości usuwany był jedynie fragment napletka. Obecnie także obrzezanie rytualne wykonywane jest jednak w całościowy sposób, poprzez usuniecie całego napletka.

Ze względów bezpieczeństwa, obrzezanie powinno być zawsze przeprowadzane w gabinecie chirurgicznym, przez specjalistę. Obecnie zabieg wykonuje się na cztery sposoby, które różnią się miejscem nacięcia oraz stopniem napięcia pozostałej skóry. Wyróżniamy obrzezanie niskie (blizna jest zlokalizowana w pobliżu żołędzi) i obrzezanie wysokie (cięcie wykonuje się w oddaleniu od żołędzi) oraz obrzezanie luźne i ciasne, w zależności od stopnia napięcia skóry. Dodatkowo, możliwe jest także usunięcie wędzidełka, które praktykuje się w różnych kulturach. Po zabiegu penis zostaje zabezpieczony opatrunkiem, który należy zmieniać co 24 h.

Kiedy w Polsce wykonywane jest obrzezanie?

Obrzezanie to zabieg, który wykonuje się w Polsce z powodów religijnych lub zdrowotnych. W tym pierwszym przypadku jego przeprowadzenie wynika z tradycji religijnej i kulturowej. Najczęściej obrzezaniu poddawane są dzieci płci męskiej urodzone w rodzinach judaistycznych i muzułmańskich, w których zabieg ten jest istotnym rytuałem, przyjmującym nowego członka w społeczności. Obrzezanie nie jest jednak wykonywane tylko i wyłącznie przez wyznawców tych religii – istnieją bowiem także określone wskazania medyczne dla przeprowadzenia tego zabiegu.

Najczęstszą przyczyną zdrowotną, która może skłaniać do wykonania obrzezania, jest stulejka. Polega ona na zwężeniu ujścia napletka, co utrudnia lub uniemożliwia jego odprowadzenie i odsłonięcie żołędzi. Jeśli natomiast możliwe jest odprowadzenie napletka, towarzyszy mu ból i dyskomfort. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności wykonuje się operacyjne leczenie stulejki, a jeśli nie przyniosłoby ono pożądanych efektów, kieruje się pacjenta na obrzezanie. Innym wskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu są nieprawidłowości w budowie napletka, w tym sytuacja, kiedy napletek jest zbyt długi. Wyeliminowanie tego problemu jest możliwe dzięki częściowemu wycięciu nadmiaru skóry, czyli wykonaniu zabiegu obrzezania.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole