Skocz do zawartości
LM.plWiadomościNaciągają na różne sposoby. Kobieta straciła prawie 20 tysięcy złotych

Naciągają na różne sposoby. Kobieta straciła prawie 20 tysięcy złotych

Dodano:
Naciągają na różne sposoby. Kobieta straciła prawie 20 tysięcy złotych

Prawie 20 tys. złotych straciła mieszkanka powiatu tureckiego oszukana przez osobę podającą się za pracownika banku i policji.

Na telefon komórkowy zadzwoniła kobieta, która podała się za pracownika banku. Zapytała się czy poszkodowana przelała na inne konto 700 zł oraz czy składała wniosek o pożyczkę w wysokości 50 tys. zł. Gdy pokrzywdzona zaprzeczyła, kobieta poinformowała że mogła to być próba oszustwa i nakłoniła do zainstalowała aplikacji, dzięki której informatyk banku miał rzekomo zablokować hakera.  Pokrzywdzona wykonywała wszystkie polecenia. Dalej oszustka poleciła, żeby kobieta przekazała dwa przelewy po 9900 zł na podane konto. Na koniec poinformowała, że zgłosi sprawę na policję i ktoś się z nią skontaktuje. Dwie godziny później pokrzywdzona odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta, który poinformował, że zajmuje się sprawą i żeby nikomu nie udzielała informacji bo są to dane poufne.  Dopiero wtedy kobieta nabrała podejrzeń i zgłosiła sprawę w swoim banku. Przez oszustów straciła prawie 20 tysięcy złotych.

Policja po raz kolejny apeluje, aby zachować czujność i przypomina, że pracownik banku nie poprosi o zainstalowanie aplikacji. Spoofing telefoniczny to oszustwo polegające na podszywaniu się przestępców pod przedstawicieli instytucji, przy wykorzystaniu numerów abonenckich tych podmiotów. W czasie połączenia telefonicznego, przestępcy manipulują rozmową, by wyłudzić dane oraz hasła dostępowe do kont internetowych ofiary, a także pieniądze. Coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów i policjantów.

 

 

 

Czytaj więcej na temat:policja Turek , oszustwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole