Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNie wiedziała, że była w ciąży. Zaskakujące efekty ogólnopolskiej akcji

Nie wiedziała, że była w ciąży. Zaskakujące efekty ogólnopolskiej akcji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nie wiedziała, że była w ciąży. Zaskakujące efekty ogólnopolskiej akcji
zdrowie

Ponad sto mieszkanek Wrześni, Słupcy i Konina przebadano w mobilnym gabinecie ginekologicznym, w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji „W kobiecym interesie”.

Celem społeczno-edukacyjnej kampanii jest zachęcanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie” i skierowana była szczególnie do pań z niepełnosprawnościami.

- 77 procent kobiet z niepełnosprawnością nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 procent nie było nigdy na takiej wizycie. To jeden z powodów, dla których do województwa wielkopolskiego przyjechał mobilny gabinet ginekologiczny – informuje organizator akcji, firma Gedeon Richter Polska.

Badania rozpoczęły się w miniony piątek we Wrześni. W kolejnych dniach mobilny gabinet odwiedził Słupcę i Konin. Przebadane zostały w sumie 104 kobiety, w tym 25 z niepełnosprawnościami. Każda pacjentka mogła skorzystać z bezpłatnego pakietu badań ginekologicznych: badania piersi, USG ginekologicznego, cytologii oraz testu na obecność wirusa HPV.

W województwie wielkopolskim na wizytę w mobilnym gabinecie zdecydowały się panie w wieku od 20 do 50 lat.

- Niektóry historie pacjentek były nieprawdopodobne i bardzo wzruszające. Jedna z pacjentek – Ukrainka, która uciekła do Polski przed wojną, dowiedziała się w gabinecie akcji, że od lutego jest w ciąży. Była przekonana, że brak miesiączki to skutek stresu, który przeżyła – informują organizatorzy. - Pacjentki przychodziły na badania całymi rodzinami. W jednym z miast dwie siostry z niepełnosprawnością ruchu zbadały się po raz pierwszy w życiu, a przy okazji namówiły do badania swoją mamę. Takie rodzinne badania powinny być przykładem dla innych kobiet – dodają.

Prawie 15 procent kobiet, które brały udział w akcji, wyszło z gabinetu z zaleceniami leczenia lub skierowaniem do szpitala.

 

fot. Gedeon Richter Polska

Nie wiedziała, że była w ciąży. Zaskakujące efekty ogólnopolskiej akcji
Nie wiedziała, że była w ciąży. Zaskakujące efekty ogólnopolskiej akcji
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole