Skocz do zawartości
LM.plWiadomościNiezbędna odzież pracownicza jesienią i zimą

Niezbędna odzież pracownicza jesienią i zimą

Materiał promocyjny

Dodano:
Niezbędna odzież pracownicza jesienią i zimą
materiał promocyjny

Kiedy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odzieży ochronnej? Czy istnieją przepisy prawne regulujące tą kwestie? Okazuje się, że tak i w poniższym poradniku dokładniej odpowiemy na te pytania.

Odzież robocza w świetle przepisów Kodeksu pracy - dowiedz się więcej

Przepisy związane z koniecznością zapewnienia pracownikom odzieży w konkretnych warunkach określa Kodeks Pracy (art. 2377 § 1). Przepisy te, mają swoje zastosowanie w sytuacji kiedy:

 • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu albo znacznemu zabrudzeniu,
 • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, czy bezpieczeństwa i higieny pracy.

odziez-firmowa

Ubrania robocze i ekwiwalent

Pomimo tego, że kodeks pracy dopuszcza możliwość używania przez pracownika własnej odzieży i obuwia roboczego, zobowiązuje jednak pracodawcę do wypłacenia ekwiwalentu dla pracownika w razie zniszczenia jego własnej odzieży. Po wypłaceniu ekwiwalentu pracodawca tym samym zostaje zwolniony z konieczności zakupu odzieży. Jest to możliwe jednak tylko w sytuacji, kiedy zostaną spełnione poniższe warunki:

 • Pracodawca jasno określił w zakładowym akcie konkretyzującym przydzielenie dla pracowników odzieży i obuwia roboczego na danym stanowisku pracy, na których jest dopuszczalne używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia.
 • Pracownik, który jest zainteresowany, wyrazi zgodę na używanie własnej odzieży i obuwia roboczego w zamian za ekwiwalent pieniężny.

Kto powinien otrzymać odzież roboczą

Skoro wiemy już, kiedy pracodawca może, a kiedy nie musi zapewnić odzieży roboczej dla pracownika, oraz że przepisy prawa nie określają konkretnie, komu przysługuje omawiana odzież, jak i w jakich warunkach pracy należy ją mieć, zajmijmy się dalszą częścią tematu.

W jakich profesjach szczególnie popularna jest odzież firmowa jesienno-zimowa

 • pracownicy budowlani,
 • pracownicy leśni,
 • pracujący w chłodni,
 • pracownicy porządkowi,
 • pracownicy drogowi,
 • pracownicy otwartych magazynów

i inni.

Jaka odzież robocza jesienno-zimowa sprawdzi się najlepiej

Odzież roboczą należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Nie jest niespodzianką, że w zależności od pory roku mogą one drastycznie się różnić. Głównie ze względu na trudne warunki, z jakimi muszą zmagać się niektórzy pracownicy. Pracodawca zatem, powinien postawić na taki rodzaj ubrań, który zapewni skuteczną barierę przed zimnem, wiatrem, śniegiem, czy deszczem.

Ze względu na to, że w omawianym okresie głównym zadaniem odzieży roboczej jest zapewnienie komfortu termicznego, najczęściej swoje zastosowanie znajdują:

 • kurtki
 • kamizelki robocze,
 • ciepłe polary firmowe,
 • ciepłe bluzy,
 • czapki,
 • rękawice,
 • spodnie robocze,
 • buty robocze.

Niektórzy decydują się też na ocieplane kombinezony, dzięki którym pracownik może bez problemu wykonywać swoje obowiązki zimą, czy późną jesienią. Warto, też wspomnieć o bieliźnie termoaktywnej, która również chroni przed chłodem. Z dodatków oczywiście należy wspomnieć o czapkach i rękawicach, bez których prace na świeżym powietrzu byłyby znacząco utrudnione, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe. Jeżeli chodzi o obuwie, ono też powinno zostać wybrane zgodnie z właściwą specyfikacją. Takowe powinno mieć np. antypoślizgową i antyprzebiciową podeszwę, jak również wzmacniany czubek buta.

Odzież bhp - wybór stroju roboczego

Wybór ubrania roboczego powinien być uwarunkowany charakterem pracy i aktualną temperaturą na zewnątrz. Jedynie dobrze dobrana odzież robocza pozwala na komfortowe wykonywanie pracy i uniknięcia np. skrępowania ruchów co może być uciążliwe. Należy wspomnieć, że ocieplane ubrania robocze minimalizują też ryzyko kontuzji i wypadków.

Odzież firmowa i materiał, z jakiego może być wykonana

Jak wiemy, ocieplane ubrania robocze zapewniają komfort termiczny, lecz jednocześnie muszą pozwolić skórze oddychać, jak i nie pogarszać komfortu w wykonywaniu czynności przez pracownika. Najlepiej, aby dzianina była przyjemna w dotyku, jak i atrakcyjnie się prezentowała. Ważnym elementem, jest zastosowanie materiału wodoodpornego, który skutecznie nie przepuści śniegu i deszczu. Jak wiadomo mokra kurtka, czy polar wywołają dyskomfort, oraz mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pracownika.

Do najczęstszych materiałów, które używane mogą być do produkcji odzieży zalicza się:

 • polar,
 • materiał dresowy,
 • Coolmax,
 • sherpa.

Odzież firmowa i poszczególne jej elementy - co warto wiedzieć

Kurtki, jako niezbędny element stroju roboczego w okresie jesienno-zimowym

Ciężko wyobrazić sobie zimową odzież roboczą bez kurtki. Najlepiej jeżeli takowe wyposażone są w odblaski, dzięki czemu pracownik wykonujący swoje obowiązki jest dobrze widoczny nawet nocą.

Dobry materiał, z jakiego zostanie wyprodukowana kurtka, to jedna z najważniejszych kwestii. Jeśli pracownik pracuje cały dzień na dworze, bezwzględnie przyda się mu kurtka wiatroszczelna i wodoodporna.

Wielu ekspertów radzi, aby wybierać kurtki, które wykonane są z włókien sztucznych wraz z bawełną. Jest to gwarancja wytrzymałości, odporności na wszelkie przetarcia.

Podczas wyboru kurtki roboczej należy zwrócić uwagę na gramaturę ocieplenia poliestrowego. Im jej wartość jest wyższa, tym lepiej. Na uwadze warto mieć gramaturę od 160 g/m2, która zapewni gwarancję komfortu termicznego i będzie bardzo dobrze chronić przed zimnem. Ponadto ocieplenie poliestrowe stosunkowo szybko schnie, co jest bardzo przydatne w razie śnieżnych, czy deszczowych dni. Materiał ten, jest również odporny na pleśń i nie powoduje uczuleń. Podszewka, która wykonana jest z polaru, zapewnia dodatkową izolację termiczną. Nie sposób też pominąć ocieplanego kaptura i naszytych w rękawach ściągaczy. Na koniec ważnym elementem są otwory wentylacyjne, które zapewnią dodatkową cyrkulację powietrza.

Spodnie robocze, równie ważnym elementem

Spodnie są niezbędną częścią garderoby w przypadku odzieży ochronnej. Robocze spodnie szczególnie przydać się mogą w zakładach przemysłowych, fabrykach, czy też dla osób pracujących w lesie, na budowie i wielu innych miejscach. Najlepiej sięgać po modele, które będzie można wykorzystywać zarówno jesienią, jak i zimą.

Dobrze, jeżeli w spodniach roboczych, będą znajdować się głębokie i solidne kieszenie, które umożliwią przechowywanie narzędzi. Szukając odpowiednich spodni roboczych, warto również zwrócić uwagę na ocieplenie, które pełni znaczącą funkcję podczas zimowych dni.

Bluzy, polary, koszule, koszulki polo i inne - taka odzież robocza też jest niezbędna

Bluzy, polary, czy koszule, lub koszulki polo są często bazą każdego stroju roboczego, zatem najlepiej, aby były wykonane z najwyższej jakości materiałów. Świetnie sprawdzi się bawełna, która jest materiałem przewiewnym, a ponadto zapewnia ciepło. Ważne, aby bluza, czy koszula nie dociskały do ciała, gdyż wywołać to może spory dyskomfort i utrudnić wykonywanie obowiązków.

Odzież ochronna, a obuwie

Jeżeli chodzi o obuwie robocze na okres jesienno-zimowy, powinno być ono przede wszystkim:

 • sztywne,
 • ciepłe,
 • wygodne
 • odpowiednio wzmocnione.

Idealnymi tworzywami do uszycia butów są skóra, zamsz, czy nubuk. Bardzo ważne, aby obuwie dopasować do rodzaju wykonywanych czynności, co przełoży się na odpowiednie zabezpieczenie stóp.

Odzież robocza, a odzież reklamowa - co warto wiedzieć na ten temat

Pewnie wielu pracodawców zastanawia się, czy odzież robocza może współgrać z umieszczoną na niej reklamą firmy. Oczywiście, że tak. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy nie tylko np. ubrania bhp, ale także odzież reklamową. Istnieje wielu producentów ubrań roboczych, którzy trudnią się umieszczeniam reklam na tejże odzieży. Najczęściej poprzez haft komputerowy, czy profesjonalne nadruki z nazwą Twojej firmy, czy logo firmy.

Zastosowanie odzieży reklamowej ma wiele zalet. Nie tylko można zapewnić pracownikowi odpowiednie ubranie do wykonywanej pracy, ale też skutecznie się zareklamować, jeżeli np. prace wykonywane są w ruchliwym miejscu, gdzie odzież firmową zobaczyć może wiele osób.

Producenci oferują wiele rodzajów ubrań. Postawić można np. na ciepłe polary firmowe, czy kurtki, które będą niezbędne do wykonywania pracy w warunkach jesienno-zimowych, a ponadto będą posiadały reklamę firmy.

Podsumowanie

Jak widać, zapewnienie odzieży roboczej dla pracownika nie jest wymagane, lecz bardzo pomocne. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii opisanych w tym poradniku. Zdecydować się też można na ubrania firmowe, które mogą także służyć jako odzież reklamowa Twojej firmy. Pamiętaj, że odpowiednia odzież robocza, może przełożyć się nawet na jakość pracy pracowników Twojej firmy!

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole