Noc Muzeów. Bicyklowe szaleństwo, rycerze i koncerty

Choć deszcz momentami lał się strumieniami nie odstraszyło to mieszkańców regionu, którzy tłumnie przybyli do Gosławic na konińską odsłonę Nocy Muzeów. A w Muzeum Okręgowym w Koninie działo się wiele.
Tegoroczna oferta konińskiego muzeum jest niezwykle bogata. Atrakcje rozlokowane są na całym terenie placówki z Gosławicach. Choć pogoda w sobotę nie dopisała nie przeszkodziło to mieszkańcom regionu, których spore liczby przebyły, by wspólnie świętować Noc Muzeów.
Bicyklomaniacy z Łodzi
Największy zachwyt bez wątpienia wzbudzała para bicyklów, które co jakiś czas przejeżdżały po terenie muzeum. Ten widowiskowy sprzęt poskromili łodzianie z firmy bicykle.pl. Na starodawnych pojazdach wykonywali niewiarygodne akrobacje, pomagali też chętnym w pierwszych przejażdżkach na bicyklach.
– Sama jazda nie jest trudna, jak na zwykłym rowerze. Gdy już się złapie pęd to błędnik działa i równowagę można utrzymać. Najtrudniejszy jest moment wsiadania, a jeszcze trudniejszy – moment zsiadania – mówi Krzysztof Cłapiński, jeden z bicyklomaniaków.
Na protoplastach współczesnych rowerów jeżdżą od kilkudziesięciu lat. Bicykle powstały, by reklamować zakład renowacji mebli. Są to repliki angielskiego model Ariel stworzonego przez Jamesa Starleya. By stworzyć repliki ich konstruktor w 2000 r. odwiedził wystawę w Muzeum Techniki. – Z miarką na tej wystawie podchodził, mierzył wszystko. Osoby pilnujące przeganiały go co chwilę, a on koniecznie chciał wszystko pomierzyć, bo nie było skąd zebrać takich informacji – opowiada dziś Krzysztof Cłapiński.
Zabawa do północy
Ale atrakcji w muzeum było w sobotę więcej. Chętni mogli spróbować swoich sił w garncarstwie i wikliniarstwie, poznać tajniki rycerskiego oręża czy wysłuchać koncertów Julii Sawińskiej, Dawida Figlaka i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie. Były też konkursy dla najmłodszych czy strefa food trucków. Otwarte dla zwiedzających były oczywiście wystawy w Muzeum Okręgowym w Koninie. Noc Muzeów w Koninie potrwa do północy.
Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne, podczas którego muzea, galerie, teatry i inne instytucje otwierają swoje drzwi dla zwiedzających w godzinach wieczornych i nocnych, oferując bezpłatny wstęp oraz specjalne atrakcje. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 r. w Poznaniu, a inspiracją dla jej organizacji była berlińska „Lange Nacht der Museen" z 1997 r.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!