Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOgólnopolska Pielgrzymka Sybiraków w Licheniu. W hołdzie zesłańcom

Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków w Licheniu. W hołdzie zesłańcom

Dodano:
Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków w Licheniu. W hołdzie zesłańcom
Licheń

W dniach 12-13 czerwca 2024 roku Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościło uczestników 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sybiraków.

Wydarzenie to, mające na celu upamiętnienie i uhonorowanie historii oraz doświadczeń Polaków zesłanych na Sybir, rozpoczęło się w środę wieczorną mszą w bazylice.

Czwartkowe spotkanie odbyło się przed pomnikiem poświęconym Sybirakom, gdzie ks. Zdzisław Banaś, krajowy duszpasterz sybiraków, przypomniał o tragicznych losach zesłańców i ich rodzin. - Jesteśmy przed pomnikiem, który przypomina o nieludzkiej ziemi, gdzie ludzie stworzyli obozy zagłady. To tu, w różnych miejscach pamięci, gromadzimy się, by pamiętać o tych, którzy cierpieli - mówił podczas ceremonii.

Wśród gości znalazł się także Roman Janik, wiceprezes wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków, który podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami z lat zsyłki. - Miałem niecałe 10 lat, gdy w 1940 roku zostałem wywieziony na Sybir wraz z rodziną. Wróciłem, mając 16 lat. Przetrwaliśmy dzięki wierze w Boga - wspominał Janik. Przypomniał również o historii i znaczeniu Związku Sybiraków, który został założony przez Józefa Piłsudskiego w 1928 roku. - Dziś, gdy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna, nasza pamięć i nasze świadectwo są ważniejsze niż kiedykolwiek - podkreślił, zwracając uwagę na wagę przekazu historycznego w obecnych czasach.

Pielgrzymka zakończyła się wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów przy pomniku. Wydarzenie to nie tylko przypomina o ciężkich czasach, które dotknęły wielu Polaków, ale również stanowi okazję do refleksji nad wartością pokoju i wolności.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej  

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole