Skocz do zawartości
LM.plWiadomościOrganowo w Licheniu. Festiwal „Basilica sonans”

Organowo w Licheniu. Festiwal „Basilica sonans”

Dodano:
Organowo w Licheniu. Festiwal „Basilica sonans”

Dziesięć koncertów wybitnych europejskich muzyków – tak wygląda program Międzynarodowego Festiwalu Organowego, jaki dziś rozpoczyna się w największej świątyni w Polsce.

„Basilica sonans” to dosłownie „bazylika brzmiąca”. Nazwa Festiwalu nawiązuje do wypełniania ogromnej licheńskiej bazyliki dźwiękami wydobywanymi z jej wyjątkowego instrumentarium. - W wakacyjne niedziele dla miłośników muzyki organowej przygotowaliśmy prawdziwą ucztę muzyczną – zachęcają organizatorzy. Recitale odbywać się będą zawsze o godz. 14.30. W tym roku do Lichenia zawitają artyści z Polski, Austrii, Rzymu i Portugalii. Festiwal zainauguruje dziś koncert profesora Andrzeja Chorosińskiego. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można usłyszeć utwory m.in. Amadeusza Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka czy Mieczysława Surzyńskiego. Muzycy zaprezentują także improwizacje organowe. Jeden z takich koncertów odbędzie się 21 sierpnia. W wykonaniu Giampaolo Di Rosy usłyszeć będzie można Improwizacje oraz Symfonię na temat pieśni maryjnych.

Licheński zespół organowy to największy instrument w Polsce i czwarty co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasuje się na 10 miejscu.

Kalendarz festiwalowy:
26 VI Andrzej Chorosiński /Warszawa/
3 VII Radosław Marzec /Bydgoszcz/
10 VII Bernhard Gfrerer /Salzburg/
17 VII Roman Perucki /Gdańsk/
24 VII Emanuel Bączkowski /Warszawa/
31 VII Sławomir Kamiński /Poznań/
7 VIII Maciej Bator /Świdnica/
14 VIII Marek Fronc /Wrocław/
21 VIII Giampaolo Di Rosa /Rzym, Vila Real – Portugalia/
28 VIII Paweł Wróbel /Kielce/

Czytaj więcej na temat:lichen , festiwal, bazylika Licheń
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole