Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPapierowe fantazje w Koninie. Konwencja i warsztaty origami dla chętnych

Papierowe fantazje w Koninie. Konwencja i warsztaty origami dla chętnych

Dodano:
Papierowe fantazje w Koninie. Konwencja i warsztaty origami dla chętnych
Z pasją

Wpadnij, wpadnij do Konina, tu składanie się zaczyna – tak zachęcają do udziału w konwencji miłośnicy origami.

Te słowa nawiązują do Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, ale tym razem zapraszają na 18. Konwencję Polskiego Towarzystwa Origami (PTO), która odbędzie się w dniach 19-21 lipca w Szkole Podstawowej nr 10 w Koninie - Gosławicach, przy centrum SOWA, a uczestników przyjmie pobliskie Schronisko Młodzieżowe. Gościć tam będą: Juho Könkkölä z Finlandii oraz Steve De Clercq z Belgii.

Otwarte warsztaty dla wszystkich

W ramach konwencji zaplanowano bezpłatne warsztaty dla mieszkańców Konina i okolic, niezależnie od wieku i doświadczenia. Lekcje składania poprowadzą członkowie PTO oraz zagraniczni goście. Aby wziąć udział, dobrze już zgłości swój udział na adres agnieszka.pto@gmail.com. Konwencji towarzyszyć będzie ekspozycja misternych i pracochłonnych modeli, których złożenie zajmuje twórcom nawet kilkadziesiąt godzin. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających między 10:00 a 20:00 w SP nr 10.

Dominik Kazuś z Konina, członek PTO, podkreśla: – Zjeżdżamy się z całego kraju, aby porozmawiać, spędzić czas i nauczyć się nowych rzeczy. Organizujemy też bezpłatne warsztaty dla chętnych już dzień przed konwencją, czyli w czwartek (18 lipca) między godz. 17:00 a 19:00 oraz w sobotę (20 lipca) w godz. 15:00 – 17.00 w SP nr 10. Dobrze się wcześniej zarejestrować.

Trendy w origami

Origami jako sztuka nieustannie ewoluuje. – Podczas konwencji będziemy obserwować nowe techniki – mówi Dominik Kazuś. – Jeden z naszych zagranicznych gości specjalizuje się w składaniu na mokro, co pozwala uzyskać bardziej realistyczne kształty. Drugi gość będzie składał japońskiego wojownika. Nasi członkowie zaprezentują różnorodne techniki i modele.

Origami to sztuka składania papieru, której historia zaczyna się na przełomie siódmego i ósmego wieku naszej ery. Za kolebkę błędnie uznaje się Japonię, bowiem origami wymyślone zostało w Chinach. Sztuka ta rozwinęła się jednak w Japonii i tam zdobyła największą popularność.  W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później rozprzestrzeniło się na inne kraje.

Technologia a origami

Czy drukarka 3D stanowi konkurencję dla origami? – Jestem spokojny o swoją pracę i pasję. Technologia się przydaje, ale w 98 procentach najważniejszy jest człowiek – podkreśla Dominik Kazuś.

W trakcie rozmowy o zbliżającej się konwencji i warsztatach, nasz gość przygotował dla portalu LM.pl nowe logo w stylu origami. Dziękujemy! 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole