Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPiętnastowieczny zabytek przekażą Węgrom? Trwa zbiórka podpisów!

Piętnastowieczny zabytek przekażą Węgrom? Trwa zbiórka podpisów!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Piętnastowieczny zabytek przekażą Węgrom? Trwa zbiórka podpisów!
historia

Wart 25 mln zł renesansowy manuskrypt, najcenniejszy zabytek kultury w kolekcji Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu ma zostać przekazany Węgrom. Projekt poselskiej ustawy wpłynął już do Sejmu. Trwa zbieranie podpisów pod deklaracją poparcia pozostawienia „Katalogu Korwina” w Polsce. Do wsparcia apelu do parlamentarzystów zachęca również dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” to bezcenny XV-wieczny manuskrypt wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Jest wykonany w technice pergaminowej, ozdobiony przez mistrzów florenckiej szkoły malarstwa miniaturystycznego. Jak podkreśla Książnica Kopernikańska w Toruniu, jest jednym z 650 rozproszonych po świecie egzemplarzy tzw. rodziny corvinianów, do której należą ocalałe egzemplarze ze zbiorów dawnej biblioteki króla Węgier Macieja Korwina. W 1594 roku został przekazany w darze przez toruńskiego mieszczanina do zasobów biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu.

- Odtąd, jako nr 21 w księgozbiorze założonej wówczas biblioteki, przez wieki stanowi przedmiot pieczołowitej opieki i troski. Do dziś, tak jak pamięć o Mikołaju Koperniku, stanowi jeden z fundamentów naszej tożsamości narodowej i przynależności do świata kultury łacińskiej. Dlatego, kiedy Polska jest wolnym, niepodległym Państwem, jesteśmy winni wdzięczność za ten dar minionym pokoleniom. I jesteśmy zobowiązani przekazać go następnym, aby nadal stał na straży prawdy historycznej i tożsamości narodowej – czytamy w deklaracji poparcia.

Stąd oburzenie naukowców, historyków jak i samorządowców wobec poselskiego projektu ustawy, na mocy której Kodeks miałby zostać przekazany w darze Węgrom. Powodem tego ma być „dążenie do umocnienia i rozwoju wielowiekowej tradycji przyjaźni między Narodami Polskim i Węgierskim” oraz zobowiązania o współpracy kulturalnej i naukowej. Jak czytamy w projekcie ustawy, na podstawie porozumienia zawartego w Budapeszcie w lutym ubiegłego roku Węgrzy przekazali Polsce nieodpłatnie zbroję dziecięcą króla Zygmunta II Augusta. Oddanie teraz Węgrom XV-wiecznego Kodeksu ma być „okazaniem wdzięczności” i „odwzajemnieniem gestu przyjaźni”. W związku z tym, manuskrypt po przyjęciu ustawy miałby przejść na własność Skarbu Państwa. A Książnica jako właściciel, za przekazanie zabytku miałaby z budżetu państwa otrzymać 25 mln zł (treść projektu ustawy TUTAJ).

Pomysł posłów spotkał się ze sprzeciwem zarówno Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu oraz Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na specjalnie stworzonej stronie można podpisać się pod deklaracją poparcia dla pozostawienia Kodeksu w Polsce (link TUTAJ). Do wsparcia inicjatywy zachęca również Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

– Kodeks trafił do nas zupełnie legalnie. Nie był zdobyczą wojenną. Nie podlega zwrotowi, bo nie został zdobyty nielegalnie. Jest to od dawna element dziedzictwa kulturowego Polski i jako taki powinien pozostać. Znajduje się pod bardzo dobrą opieką i nie uważam, żeby była konieczność zwrotu tego zabytku.

Deklarację do tej pory poparło ponad 1800 osób.

 

fot. kodekskorwina.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole