Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPiotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków

Piotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków

Dodano:
Piotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda uczestniczył w posiedzeniu zarządu regionu konińskiego. Rozmawiano o pomocy dla pracowników sektora paliwowo-energetycznego, których czekają zwolnienia.  

Chodzi o jak najlepsze zabezpieczenie ich przyszłości w perspektywie sprawiedliwej transformacji. - Chodzi o rozwiązanie problemów, które są tutaj od wielu lat, czyli o pomoc socjalną dla pracowników, którzy będą zwalniani z kopalni węgla brunatnego w Koninie, a także zespołu elektrowni Pątnów i Adamów. Po raz pierwszy udało nam się pod koniec ubiegłego roku podpisać wspólne porozumienie, taką umowę społeczną i to w obecności wicepremiera Jacka Sasina, która dotyczy urlopów górniczy, ale także urlopów energetycznych, co jest bardzo ważne dla pracowników elektrowni - powiedział dziennikarzom Piotr Duda.

Przyznał, że konińscy związkowcy prosili, aby przyspieszyć prace, żeby projekty jak najszybciej znalazły się w parlamencie, potem na biurku prezydenta, aby pracownicy kopalni i elektrowni mogli przechodzić na urlopy górniczo - energetyczne. - Państwo polskie, przy pomocy Solidarności, nie pozostawia pracowników, którzy tracą miejsca pracy nie ze swojej winy, ale dlatego, że taka jest polityka Komisji Europejskiej, mam na myśli sytuację dotycząca pakietu klimatycznego - powiedział przewodniczący Solidarności.  

Przyznał, że podpisanie umowy społecznej to duże osiągnięcie dla wszystkich. - Strona związkowa wyraziła zgodę na to, że prawie 90 procent pracowników kopalni, a także zespołu elektrowni, otrzyma czteroletnie urlopy górniczo - energetyczne - powiedział Piotr Duda. Chodzi o to, że pracownicy, którym pozostały cztery lata do emerytury górniczej albo ze względu na wiek, otrzymają odprawę, a ci, którzy nie mieszczą się w tej formule, mogą liczyć na 12-miesięczną odprawę. - Zadaniem Solidarności było doprowadzenie do tego, że gwarantem porozumienia tej umowy społecznej jest przedstawiciel rządu Jacek Sasin. Teraz naszym zadaniem jest, aby to jak najszybciej wyegzekwować, czyli, żeby projekty weszły do sejmu, były procedowane, podpisane przez pana prezydenta i weszły w życie. 

Przewodniczący Solidarności zadje sobie sprawę z tego, że to gorące oczekiwanie pracowników sektora paliwo – energetycznego regionu konińskiego. - Ze strony koleżanek i kolegów z brunatnego i energetyki były sygnały, że część tej branży (górnictwo węgla kamiennego) jest uprzywilejowana, a oni są z boku – przyznał Piotr Duda. - Gdy się będzie likwidować konwencjonalne bloki energetyczne to trzeba do tego podejść w sposób odpowiedzialny i tym pracownikom pomóc. Umowa jest rozwiązaniem optymalnym. Musimy teraz tego pilnować. Nie wiemy, co będzie po wyborach parlamentarnych. Jeżeli zmienią się władze, to nie wiadomo jak będzie respektowana umowa społeczna przez Tuska czy Balcerowicza, którzy są antypracowniczy, a nie propracowniczy. 

Pytany o terminy wyjaśnił, że sejm zajmie się tym tematem prawdopodobnie w lipcu. - Jeżeli nic gorszego się nie będzie działo to musimy jak najszybciej się z tym tematem uporać. Żeby pracownicy wiedzieli, że będą mieli 12-miesięczną odprawę albo 80 procent wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. A w Pątnowie, mam nadzieję, że nikt tego już nie zatrzyma, powstanie kompleks elektrowni atomowych, który się pięknie wkomponuje w nasz mix energetyczny - zakończył przewodniczący. 

 

Piotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków
Piotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków
Piotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków
Piotr Duda w Koninie. Na tapecie sprawy górników i energetyków
Czytaj więcej na temat:Piotr Duda , NSZZ Solidarność
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole