Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodatek od nieruchomości pójdzie w górę

Podatek od nieruchomości pójdzie w górę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Podatek od nieruchomości pójdzie w górę
gmina ślesin

Od przyszłego roku wzrośnie stawka za podatek od nieruchomości. Ślesińscy radni zdecydowali o tym jednogłośnie.

Podczas dzisiejszej sesji, radni stanęli przed decyzją o zmianie stawek podatku od gruntów i budynków.

- W 2010 roku, kiedy zostałem burmistrzem, zamroziliśmy stawki podatku na 5 lat. Została wtedy też obniżona stawka podatku od działalności gospodarczej. W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję, żeby odnosić się do inflacji. Ona jest w tym roku wysoka, więc te stawki w jakiś sposób delikatnie się zmieniają – mówi burmistrz Mariusz Zaborowski.

Burmistrz Ślesina przypomniał, że gmina utrzymuje się z podatków. Określenie stawek zostało ustalone na podstawie Obwieszczenia Ministra Finansów z 28 lipca tego roku, w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2023 rok.

– Różnica między maksymalną stawką na 2022, a na 2023 rok to 12,5 procent. Dokładnie o tyle podniesione zostały nasze stawki podatku – mówi Zaborowski.

I tak od stycznia za 1 m2 powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić 1,04 zł (maksymalna stawka rządowa - 1,16 zł), za 1 ha pod wodami powierzchniowymi jeziora – 5,25 zł, za 1m2 pozostałych gruntów – 0,25 zł, a za 1m2 gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 2,33 zł. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne to stawka od 1m2 wynosić będzie – 0,76 zł (maksymalna stawka rzadowa - 1 zł), budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 23,63 zł, rekreacyjne – 7,24 zł, pod działalność zdrowotną – 5,51 zł, zajęte na prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,66 zł, a pozostałe budynki – 7,24 zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole