Północna obwodnica Koła ruszyła. Kierowcy korzystają z nowej trasy

Fot. Miasto Koło
Północna obwodnica Koła oficjalnie otwarta. To kluczowa inwestycja dla regionu.
Po ponad sześciu latach od pierwszych rozmów o budowie, północna obwodnica Koła została oficjalnie oddana do użytku. Uroczyste przecięcie wstęgi zwieńczyło jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w powiecie kolskim.
Choć kierowcy mogą korzystać z nowej trasy już od 6 maja 2026 roku, kiedy zakończono odbiory techniczne i dopuszczono drogę do ruchu, samorządowcy zdecydowali się na organizację oficjalnej uroczystości. W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb oraz osoby zaangażowane w realizację inwestycji.
Jak podkreślił starosta kolski Robert Kropidłowski, budowa obwodnicy była odpowiedzią na wieloletnią potrzebę wyprowadzenia ruchu ciężkiego poza centrum miasta. – Chodziło o skomunikowanie wschodniej części, gdzie przebiega droga krajowa nr 92 i autostrada, z zachodnią częścią miasta, tworząc alternatywną trasę, która nie będzie prowadziła przez centrum Koła – zaznaczył.
Inwestycja pn. „Budowa północnej obwodnicy Koła w ciągu drogi powiatowej nr 3205P” kosztowała łącznie 107 655 388,58 zł. Wartość samych robót budowlanych przekroczyła 92,9 mln zł, z czego ponad 90,8 mln zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W realizację projektu finansowo zaangażowały się również Miasto Koło oraz Gmina Koło, przy czym wkład miasta wyniósł około 6 mln zł.
Obwodnica już pojawiła się w systemach GPS i mapach, co – jak podkreślają władze powiatu – przełoży się na stopniowe zwiększanie jej wykorzystania przez kierowców, odciążając centrum Koła od ruchu tranzytowego, w szczególności ciężkiego transportu. Starosta kolski – Robert Kropidłowski wyraził nadzieję, że ta inwestycja drogowa wpłynie na rozwój gospodarczy i komunikacyjny regionu.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!






