Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościPomysły są, ale pieniędzy brak. Sprawiedliwa transformacja tylko na papierze

Pomysły są, ale pieniędzy brak. Sprawiedliwa transformacja tylko na papierze

Dodano:
Pomysły są, ale pieniędzy brak. Sprawiedliwa transformacja tylko na papierze

Ekologiczne strefy ekonomiczne, postawienie na transformację gospodarczą, a nie społeczną, tworzenie spółdzielni energetycznych, zmiany w prawie m.in. takie pomysły zaprezentowali uczestnicy Obywatelskiego Wysłuchania Publicznego na temat przyszłości Wielkopolski Wschodniej.

Górnicy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządu, naukowcy, przedsiębiorcy przedstawiali swoje propozycje do tworzonej właśnie Strategii Rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r. Uczestnicy podkreślali, że region jest dobrze przygotowany do wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Są konkretne pomysły, jednak nadal nie wiadomo, kiedy FST ruszy. Według zapowiedzi unijne pieniądze przeznaczone na łagodzenie skutków odchodzenia od węgla, miały się pojawić w Wielkopolsce Wschodniej w ubiegłym roku. Mówiło się o 400 milionach euro tylko dla naszego regionu.

Piotr Siewierski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, że w tej chwili trwają negocjacje z Komisją Europejską. Przyznał, że spor trwa o zasięg geograficzny Funduszu. O ile Bruksela nie ma wątpliwości co do Wielkopolski Wschodniej, to niechętnie patrzy na wytypowane przez polski rząd: Małopolskę, województwo łódzkie i Lubelszczyznę.

 Przedłużające się nieznośnie oczekiwania na to, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ruszy, a my będziemy mogli zacząć wdrażać nasze założenia w życie, zaczyna sprawiać, że możemy wszyscy momentami tracić nadzieję. Wiem, że na tym etapie już wszystko, co mogliśmy zrobić sami zrobiliśmy, a wszystko inne zależy już tylko od porozumienia na linii Warszawa – Bruksela komentowała Agata Kuźmińska z Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości. – Tylko co, jeśli te strony się nie dogadają na czas? Co, jeśli Fundusz ruszy z jeszcze większym opóźnieniem? Bo to, że może on się skurczyć, biorę już na wszelki wypadek jako pewnik, żeby się znów nie rozczarować. Czy nasz region jest gotowy na ewentualny plan B, czy nawet C? – pytała.

Wśród uczestników wysłuchania przewijał się pomysł, aby w strategii zapisać tworzenie ekologicznych stref ekonomicznych.

 Dziś chodzi nie tylko o tworzenie nowych miejsc pracy, ale utrzymanie tych, które są. Szansę na przetrwanie mają tylko te firmy, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. 50 procent naszego PKB to eksport. A kontrahenci coraz częściej pytają o ślad węglowy i plan redukcji zanieczyszczeń — mówiła Monika Sadkowska z WWF Polska.

Uczestnicy wysłuchania podkreślali, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie wystarczą na wprowadzenie koniecznych zmian. Według nich, aby nie ucierpieli najsłabsi, region powinien wesprzeć także rząd. W Wielkopolsce Wschodniej przygotowania do tego, aby złagodzić skutki odchodzenia od węgla rozpoczęły się cztery lata temu. Przygotowano koncepcję i plan transformacji, a teraz trwają prace nad strategią.

– Postarajmy się, aby nie była ona listą życzeń bez chętnego, by ją wdrażać. Aby nie była listą życzeń opisanych granicami administracyjnymi gmin, czy pojedynczych sektorów naszej lokalnej rzeczywistości. Aby to nie była lista, która jest zbiorem punktowych interwencji bez spójnego celu i bez pokrycia wszystkich problemów i potrzeb. Jeśli chwalimy się, że jesteśmy liderem i stawiamy na wzorową współpracę, to nie możemy sobie pozwalać, aby wciąż każdy ciągnął za krótką kołdrę w swoją stronę  mówiła Agata Kuźminska.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole