Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPoseł pisze do ministra. Rodziny poszkodowanych nadal czekają

Poseł pisze do ministra. Rodziny poszkodowanych nadal czekają

Dodano:
Poseł pisze do ministra. Rodziny poszkodowanych nadal czekają
wypadek w chorwacji

Poseł Tomasz Nowak jako pierwszy zareagował na nasz artykuł o siostrach, które nie mogą lecieć do rannych w Chorwacji rodziców. Parlamentarzysta skierował pismo w tej sprawie do Ministra Spraw Zagranicznych.

Dzisiaj przed południem informowaliśmy o sytuacji w jakiej znaleźli się bliscy osób poszkodowanych w tragicznym wypadku autobusowym, do którego doszło minionej soboty niedaleko Zagrzebia. Pani Katarzyna i Joanna, od kiedy dowiedziały się o stanie zdrowia rodziców robią wszystko, by do nich pojechać.

– Tata miał przylecieć w środę do Polski. Lekarze zdecydowali jednak, że nie kwalifikuje się do transportu. Mama jest w ciężkim stanie – mówią siostry. – Czujemy, że musimy przy nich być – dodają.

Kobiety kontaktowały się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i konsulatem. Zostawiły swoje numery telefonów i czekają na informację. Jak poinformował nas Jarosław Rybarczyk z Ministerstwa Zdrowia, do jutrzejszego transportu zakwalifikowano 13 osób w stabilnym stanie.

- Są to osoby zarówno ciężko jak i lekko ranne. Część z nich będzie musiało przejść w Polsce kolejne zabiegi i operacje. Pacjenci przewiezieni zostaną do Warszawy, Poznania i Krakowa – podkreśla Jarosław Rybarczyk. - Przypominamy, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej, w ramach której pokrywane są koszty leczenia pacjentów z wykorzystaniem przepisów wspólnotowych. Jednocześnie informuję, że MZ nie identyfikuje ofiar, nie uczestniczy w logistyce przewożenia ofiar i ich rodzin - dodaje.

Oznacza to, że rodziny poszkodowanych nie są brane pod uwagę jeśli chodzi o wyjazd do bliskich, którzy ciągle pozostają w chorwackich szpitalach. Po naszym artykule do ministra Zbigniewa Rau napisał poseł Tomasz Nowak.

- Szanowny Panie, po tragicznym wypadku w Chorwacji mamy dramat rodzin ofiar, które pozbawione są możliwości pomocy na miejscu poszkodowanym w stopniu zagrażającym ich życiu. Osób tych nie można przewieźć do Polski ze względu na bardzo ciężki stan ich zdrowia. W tym wypadku niezbędne jest aby rodziny z Polski mogły pojechać do Chorwacji i w szpitalach pomagać najbliższym w odzyskaniu zdrowia oraz emocjonalnej asyście w sytuacji najbardziej dramatycznej – podkreśla koniński parlamentarzysta. - Panie Ministrze liczę na pana empatię i skuteczność w jak najszybszej pomocy rodzinom – dodaje.

 

fot. Twitter

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole