Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPrezydent Konina z oświadczeniem o Święcie Wojska Polskiego

Prezydent Konina z oświadczeniem o Święcie Wojska Polskiego

Dodano:
Prezydent Konina z oświadczeniem o Święcie Wojska Polskiego

Prezydent Konina Piotra Korytkowski odniósł się do minionych obchodów Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia).

Środowiska prawicowe, które tego dnia składały kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Koninie, uznały nieobecność przedstawicieli władz miasta za nietakt. Narzekano także na brak symboli narodowych przy postumencie Marszałka. Do zarzutów odniósł się następnego dnia prezydent Konina -  Piotr Korytkowski. 

W nawiązaniu do wczorajszych informacji prasowych pragnę wyjaśnić, że Konin nie zapomniał o obchodzonym 15 sierpnia Święcie Wojska Polskiego. W naszym mieście nie ma tradycji organizowania w tym dniu miejskich obchodów. Wyjątkiem są okrągłe rocznice, takie jak np. 100. rocznica Bitwy Warszawskiej w 2020 roku. Podkreślam, że Święto Wojska Polskiego nie jest świętem państwowym.

W latach poprzednich pojawiały się oddolne inicjatywy ze strony Wojskowej Komendy Uzupełnień czy klas wojskowych, które nasz samorząd wspierał. Przedstawiciele miasta uczestniczyli też w uroczystościach organizowanych w Powidzu na zaproszenie tamtejszego dowództwa. W tym roku na ręce dowództwa 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu i kierownictwa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie w imieniu samorządu przesłaliśmy okolicznościowe życzenia.

Przypomnę jeszcze o wydarzeniu, które niosło nadzieję na dobrą współpracę ponad podziałami. W 2019 roku z inicjatywy radnych Rady Miasta Konina delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ja również wziąłem udział w tej uroczystości, mimo że zostałem o niej poinformowany przez osoby postronne, a nie przez samych organizatorów. W ten sposób, jak sądziłem, podkreśliłem swoją otwartość na podobne wspólne działania, które powinny nas przecież łączyć, a nie dzielić.

Mając takie doświadczenia, byłem gotów wesprzeć w kolejnych latach tę oddolną inicjatywę. Niestety ani zaproszenie, ani informacja o organizacji wydarzenia w tym roku nie została do mnie czy do moich zastępców przekazana.

Wystąpienia, które miały miejsce wczoraj przed pomnikiem Marszałka są niczym innym jak tylko grą polityczną, w którą usiłuje się mnie wciągnąć. Po raz kolejny zaapeluję do samorządowców i polityków związanych z partią rządzącą, żeby nie przypisywali mi intencji, których nie mam.

Dla przypomnienia prezentuję kilka fotografii z obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, które zorganizowaliśmy w roku 2020.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole