Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościProgram „Moje Zdrowie”. Badania bilansowe, ankiety i wsparcie lekarza rodzinnego

Program „Moje Zdrowie”. Badania bilansowe, ankiety i wsparcie lekarza rodzinnego

Dodano: , Żródło: LM.pl
Program „Moje Zdrowie”. Badania bilansowe, ankiety i wsparcie lekarza rodzinnego
zdrowie

„Mamy wreszcie badania bilansowe dla pacjentów powyżej 20. roku życia” – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, o rządowym projekcie „Moje Zdrowie”.

Od maja można skorzystać z nowego programu, który zastąpił „Profilaktykę 40 plus”. Tym razem badania mogą wykonać wszystkie osoby powyżej 20 lat, do wieku senioralnego. Wystarczy wypełnić ankietę, która dostępna jest na internetowym koncie pacjenta i w placówkach POZ.

– Jest ona wielokierunkowa, z jednej strony pyta o wywiad rodzinny, czyli choroby, które są w rodzinie. Z drugiej strony pyta o nawyki: czy żywieniowe, czy nawyki odpoczynku, nawyki do używek. Jest wiele problemów, które już sama ankieta wskazuje – mówi Bożena Janicka. – Pyta o ogólny stan psychiczny, o depresję. No niestety, wiemy, że polskie społeczeństwo ma problem z zaburzeniami depresyjnymi, nerwicowymi. To jest też ważny kierunek, żeby móc w razie czego pacjenta ukierunkować. Wykonana ankieta, na podstawie podanych informacji, wskazuje zakres badań diagnostycznych do zrobienia – dodaje.

Zainteresowanie „Moim Zdrowiem” w regionie jest większe niż poprzednim programem „Profilaktyka 40 plus”, z którego skorzystało do końca 2024 roku zaledwie 436 tysięcy wielkopolan (dane Narodowego Funduszu Zdrowia).

– Tam pacjent musiał wykazać inicjatywę i wielokrotnie wyniki lądowały w szufladzie. Tu będzie to inicjatywa POZ-u. Tak jak pilnowaliśmy u dzieci szczepień, tak teraz, przy każdej wizycie, pacjent będzie zapytany przez lekarza rodzinnego, czy robił profilaktykę. Jeśli nie, to poprosimy, żeby usiadł i wypełnił ankietę. Później umówimy pacjenta w naszym punkcie pobrań i, żeby nie marnować jego czasu, pielęgniarka go zważy i zmierzy. Wtedy określimy indywidualny plan zdrowia. I co ważne, podsumowanie możemy przekazać pacjentowi tzw. teleporadą – mówi Bożena Janicka. – To nie jest wielki wymóg od pacjenta, żeby raz przyszedł do poradni, pobrał krew, zrobił wszystkie badania i dostanie podsumowanie – dodaje.

Jeżeli ktoś skorzystał wcześniej z programu „Profilaktyka 40 plus”, to musi odczekać 12 miesięcy, żeby móc poddać się badaniom w ramach programu „Moje Zdrowie”.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole