Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPtasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni

Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni

Dodano:
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni

W Turku, na osiedlu Spółdzielców, pojawił się oryginalny mural z jerzykami, wykonany przez Wojciecha Rokosza, autora ptasich murali w Krakowie. Mieszkańcy bloku i osiedla mogą być dumni z takiego sąsiedztwa. 

Ptasi mural, który powstawał na bloku przy ul. Spółdzielców 16, został w minionym tygodniu oddany mieszkańcom tego osiedla. Powstał dzięki Turkowskiej Grupie Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w składzie Danuta Lewandowska, Katarzyna Kąciak, Iwona Rylska, Witold Lewandowski, Karol Fornalczyk, Zbigniew Boczek, Radosław Szociński, Bartosz Stachowiak, Justyna i Mariusz Kępińscy

TGL OTOP rozpoczęła swoje działania na terenie Turku trzy lata temu. Celem działalności było zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy, jakie niesie ówczesny świat i jak to wpływa na otaczającą nas przyrodę. - Budujemy coraz więcej parkingów, nowych domów, bloków, marketów, fabryk. Zabieramy coraz więcej przestrzeni. Nie jesteśmy jednak jedynymi lokatorami naszego miasta – mówią członkowie grupy. - Obok nas żyją różne zwierzęta, które na swoje domy wybierają żywopłoty, korony i dziuple drzew, łąki kwietne, otwory w stropodachach, rynny, szczeliny, latarnie. Przez działania człowieka, obserwujemy spadek liczebności wielu gatunków ptaków, między innymi gawrona, wróbla, oknówki. W naszym kraju gawron znalazł się w tym roku na czerwonej liście ptaków zagrożonych wyginięciem. Gawrony, które obserwujecie państwo w naszym mieście w okresie zimowym, to w większości osobniki z północy, które tylko u nas zimują i odlatują przed okresem lęgowym. Populacja lęgowa gawrona drastycznie spada. Dzieje się tak z powodu stosowania na polach środków chemicznych trujących owady, którymi gawrony karmią młode. Do spadku liczebności przyczyniają się także płoszenia tych ptaków oraz usuwanie drzew w ramach rewitalizacji parków. Maleje również liczebność tak pospolitego dawniej wróbla. Opryski chemiczne w przydomowych ogródkach i sadach, obecność wolno żyjących kotów, kolizje ze szklanymi powierzchniami, nadmierne cięcia i usuwanie żywopłotów, w których zimują wróble oraz remonty budynków, wpływają na spadek ich liczebności. Przez termomodernizacje budynków swoje miejsca lęgowe tracą też jerzyki. Ten gatunek zwrócił naszą szczególną uwagę. Stał się dla nas symbolem naszego miasta, wybraliśmy go również na ptaka w naszym logo. Jest coś niesamowitego w tym ptaku. Sierpowate skrzydła, które śmigają wysoko nad blokami w mieście, charakterystyczne świsty i odgłosy, które jerzyki wydają goniąc za owadami, pozwalają nam odróżnić je od jaskółek. Radują się nasze oczy, gdy jerzyki wracają w kwietniu z migracji, żegnamy je ze smutkiem w sierpniu i tęsknimy za ich głosami w okresie jesienno- zimowym. Jerzyk to ptak niezwykły. Jest doskonałym lotnikiem, rozwija niesamowite prędkości ( do 200 km/h). Ptak ten prawie całe życie spędza w locie, nie siada na drzewach, gałęziach. Nóżki ma krótkie i nie potrafi chodzić, a młode po zbyt wczesnym wylocie z gniazd, jeśli upadną na ziemię nie potrafią same wzbić się w powietrze. Pomóc możemy im wtedy kładąc ptaka na otwartej dłoni, z której może wystartować. Jerzyk to ptak długowieczny. Dożywa 20-25 lat. W locie śpi, je, pije. W locie spędza całe życie za wyjątkiem odbywania lęgu - budowy gniazda, wysiadywania jaj, karmienia piskląt do ich wylotu. Zadziwiająca jest u młodych umiejętność zapadania w letarg. Gdy rodzice nie mogą dotrzeć z pokarmem z powodu złej pogody- wichury, burzy, czy silnego deszczu młode popadają w stan hibernacji i ożywiają się dopiero po powrocie rodziców.

Członkowie grupy przekonują, że jerzyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami i muchami, którymi się żywią i karmią swoje młode. Warto więc wieszać dla nich budki, by zachęcić jerzyki do zamieszkania w pobliżu. Dlatego TGL w ramach działań edukacyjnych złożyła projekt do Fundacji PKO BP SA i otrzymała 50 budek podtynkowych dla jerzyków. Przekazane zostały Spółdzielni Mieszkaniowej Tęcza i zawisły na ulicy Kączkowskiego, Spółdzielców i osiedlu Wyzwolenia. Kolejne 18 budek pochodzi z MKW Pracowni Przyrodniczo - Rolnej. 8 z nich zamontowano w szkołach podstawowych nr 1 i 5, a 4 budki powiesi jeszcze szkoła nr 4. Właściciel MKW Pracownia Przyrodniczo - Rolna zasponsorował jeszcze 6 budek, które znajdują się na budynku Spółdzielców 16, na którym jest mural.

- Naszym marzeniem było pokazanie jerzyka mieszkańcom Turku, zaczęliśmy więc od wieszania dla nich budek, obchodów Dnia Jerzyka w przedszkolach, aż wreszcie narodził się pomysł, by pokazać mieszkańcom jerzyka na muralu. Rozpoczęliśmy więc współpracę z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Tęcza Zdzisławem Jezierskim, który wyraził aprobatę, uzyskał zgodę mieszkańców na wykonanie muralu i pokrył koszty wynajmu rusztowania, niezbędnego artyście do wykonywania prac. Pozostało już tylko znaleźć malarza. I tak dotarliśmy do artysty Wojciecha Rokosza - infomują członkowie Tureckiej Grupy Lokalnej. 

Jego dzieła podziwiać mogą mieszkańcy osiedla Kozłówka w Krakowie, dla których wykonał 20 ptasich murali. Wojciech Rokosz zgodził się namalować jerzyki bez pobierania zapłaty za swoją pracę. Mural powstał jako wolontariat na rzecz edukacji mieszkańców Turku. Zorganizowana została zbiórka, na pokrycie kosztów materiałów niezbędnych do wykonania muralu. Udało się także pozyskać sponsorów na pokrycie kosztów farb oraz pobytu artysty w Turku. Od 11 października 2021 można podziwiać jerzyki z tureckiego muralu, które zostały przedstawione w piękny, wyrazisty i realistyczny sposób. Kochajmy jerzyki! 

Za zdjęcia dziękuję TGL OTOP :)

Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Ptasi mural na turkowskim osiedlu. Mieszkańcy mogą być dumni
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole