Skocz do zawartości
LM.plWiadomościRadni stanęli po stronie pokoju i solidarności. Było jednak o co walczyć!

Radni stanęli po stronie pokoju i solidarności. Było jednak o co walczyć!

Dodano:
Radni stanęli po stronie pokoju i solidarności. Było jednak o co walczyć!
Rada Miasta

Zanim konińscy radni stanęli po stronie pokoju, musieli się najpierw pokłócić o zmianę nazwy Briańskiego na wiadukt Pokoju. 

Zmianę nazwy zaproponował Piotr Korytkowski. - Chciałem tą nazwą przeciwstawić się ludobójstwu, wojnie, miastu Briańsk, które jest zapleczem wojny, gdzie są przetrzymywani jeńcy z Ukrainy. Zamiana wojny na pokój jest właściwa. Nie licytujmy się. Ważne jest to w jaki sposób podejmiemy uchwałę. To będzie pokazanie, że jesteśmy przeciwko wojnie i za pokojem. 

Zmiana nazwy wiaduktu następstwo zerwania kontaktów z byłym już miastem partnerskim z Federacji Rosyjskiej. Pierwsza dyskusja na temat pokoju odbyła się podczas komisji praworządności, kiedy to radny Jacek Kubiak przy wsparciu Roberta Popkowskiego, zaproponował wiadukt św. Maksymilina Kolbe. Propozycja nie przeszła, ale o pokój trzeba było znowu walczyć podczas sesji Rady Miasta Konina.

- Mogliśmy wspólnie ten pokój wybrać i przyjąć przez aklamację, ale pan podjął  inicjatywę przeciwko Popkowskiemu i wyskoczył z pokojem, z którym też się zgadzam – powiedział Jacek Kubiak do prezydenta.

Potem radny Zenon Chojnacki „wyskoczył” z propozycją uhonorowania wiaduktu dniem zajęcia Moskwy przez oddziały Żółkiewskiego. Następnie Tomasz Nowak wspomniał o swojej propozycji, ważniejszej jego zdaniem, Bitwy Warszawskiej. Przyznał, że pokój jest ważny, ale nie było konsultacji co do tej nazwy.

- Zastanawiam się w którym miejscu jesteśmy jako radni – włączyła się do dyskusji nad pokojem Urszula Maciaszek, przewodnicząca klubu PO. - Zerwanie relacji przyjęliśmy jednogłośnie i stanęliśmy po stronie pokoju. A teraz ta nazwa ma nas dzielić? Nie ma znaczenia kto zaproponował.

- Ta nazwa nie powinna dzielić a łączyć. Lepszej nikt nie wymyślił – dodał Tadeusz Wojdyński, przewodniczący Rady Miasta Konina.

- W kontekście wojny za wschodnią granicą, zmiana na pokój jest trafiona. Dla większości jest to najwyższe dobro. Pokój jest wartością ponadczasową. Zabiegamy i modlimy się o pokój na świecie, w Ukrainie, w Polsce, w rodzinie. Ciągle to wybrzmiewa. To bardzo dobra nazwa.

Radny Krystian Majewski zaapelował aby w miarę szybko zmienić tabliczkę z nazwą. W rezultacie radni jednomyślnie zagłosowali za Wiaduktem Pokoju.

Będzie także Skwer Solidarności z Narodem Ukraińskim przy ulicy Poznańskiej. Była to inicjatywa radnego PiS Krystiana Majewskiego. Tutaj również nie obyło się bez dyskusji i pouczania, zanim dosżło do jednomyślnego glosowania. 

- Ta nazwa jest adekwatna do tych czasów, potrzebna i słuszna. Życze pokoju na świecie i pokoju w sercach – podsumował te dwa głosowania Piotr Korytkowski, prezydent Konina.  

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole