Rogale, gęsi i św. Marcin. Niezwykła historia z licheńskiego muzeum
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu przypomniało historię świętego Marcina.
Był synem rzymskiego legionisty. - Za sprawą ojca także został żołnierzem – wyjaśnia muzeum i prezentuje wazę apteczną ze swych zbiorów z wizerunkiem św. Marcina. - Przełomowe w jego życiu było spotkanie z ubogim, prawie nagim człowiekiem.
Jak podaje dalej licheńskie muzeum: Marcin podzielił się z nim swoim żołnierskim płaszczem, przecinając materiał na pół. W nocy przyśnił się mu Chrystus, który miał na sobie jego płaszcz. Marcin przyjął chrześcijaństwo i zrezygnował z żołnierskiego życia. Zapragnął zostać pustelnikiem. Z czasem jego tryb życia i świętość przyciągnęły uczniów. Jego sława rosła. Został wybrany biskupem. Jak głosi opowieść, Marcin nie pragnął zaszczytów. Ukrył się więc przed wysłannikami papieża w komórce pełnej gęsi. Zwierzęta jednak zdradziły jego kryjówkę głośnym gęganiem. Stąd tradycja pieczenia gęsi na 11 listopada.
A skąd rogale świętomarcińskie? Zgodnie z legendą, gdy poznański cukiernik Walenty, usłyszał w kościele historię św. Marcina, postanowił wspomóc miejscową biedotę. Nie wiedział jednak jak to zrobić. Wówczas nawiedził go w nocy św. Marcin jako rycerz na białym koniu. Rankiem Walenty znalazł pod drzwiami końską podkowę. Następnego dnia przygotował do rozdania trzy blachy rogali w kształcie końskiej podkowy.
Muzeum nie kryje dumy z tego, że 11 listopada, w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, placówkę odwiedziło 106 osób. Całe rodziny oglądały wystawy prezentujące historię Polski. - Było nam bardzo miło, że spośród wielu atrakcji przygotowanych na dzisiaj, wybraliście właśnie nas - można przeczytać na stronie. - Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i zaangażowanie w naszą muzealną grę.
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajduje się w tylnej części bazyliki licheńskiej. Dysponuje bogatą kolekcją zebranych z rozproszonych po świecie poloników: dokumenty królewskie, starodruki, rękopisy polskich pisarzy, zbiór broni białej z przełomu XVI do XX w. , pamiątki walk niepodległościowych oraz z sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich. W kolekcji ma obrazy olejne o tematyce sakralnej od XVII po XIX w., jak też ryciny twórców europejskich oraz rysunki Matejki i Kossaka. Posiada jedną z największych w Polsce kolekcji dokumentów związanych z powstaniem styczniowym.
Źródło: Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!