Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRok szkolny w regionie konińskim. Kadrowe wyzwania placówek oświatowych

Rok szkolny w regionie konińskim. Kadrowe wyzwania placówek oświatowych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rok szkolny w regionie konińskim. Kadrowe wyzwania placówek oświatowych
oświata

Wakacje dobiegły końca, przynajmniej póki co dla przedszkolaków. Uczniowie do szkół ruszą w poniedziałek. Czy placówki są przygotowane do nowego roku szkolnego? Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Koninie i kilku gminach powiatu konińskiego.

Dzisiaj najmłodsi ruszyli już do przedszkoli. W Koninie to 2545 dzieci, wśród których 866 to maluchy rozpoczynające swoją przygodę. Natomiast na pierwszy dzwonek, który zabrzmi 4 września, czeka 5177 uczniów konińskich szkół podstawowych i 7854 uczniów szkół ponadpodstawowych. Nowy rok szkolny to wyzwania nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla dyrektorów szkół i nauczycieli. W poniedziałek do pracy ruszy 1700 nauczycieli.

- W Koninie nie ma większych problemów kadrowych, a jeśli się pojawiają to są to sporadyczne sytuacje. Wtedy nauczyciele są zatrudnieni w więcej niż jednej placówce – informuje Aneta Wanjas, rzecznik prasowa konińskiego magistratu. - W każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej jest zatrudniony psycholog w wymaganym przepisami wymiarze czasu - dodaje.

W konińskich szkołach i przedszkolach psychologowie są zatrudnieni w łącznym wymiarze 20,04 etatu. Problem, jak przyznaje magistrat, zauważalny jest w przedszkolach. Tam jest wakat w wymiarze 4,28 etatu i przedszkola ciągle poszukują psychologów.

- Mimo takiej sytuacji – dyrektorzy wspierają dzieci ze specjalnymi potrzebami i organizują niezbędną pomoc psychologiczną w tym zakresie – podkreśla Aneta Wanjas.

O ile problemu z nauczycielami większego nie widać to w niektórych gminach powiatu konińskiego jest również problem z psychologami. W pięciu z sześciu szkół, których organem prowadzącym jest gmina Ślesin jest wakat na stanowisku psychologa. To szkoły w Licheniu Starym, Szyszyńskich Holendrach, Wąsoszach, Ostrowążu i Piotrkowicach, a dodatkowo w tej ostatniej placówce jest również wakat na stanowisku pedagoga specjalnego.

– W szkołach na terenie gminy Ślesin nauczyciele legitymują się wykształceniem wielokierunkowym, co pozwala na w miarę płynne zabezpieczenie potrzeb wynikających z organizacji pracy szkół zarówno w zakresie obowiązującej podstawy programowej jak i zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej - informuje Małgorzata Ficner,  zastępca burmistrza Ślesina.

Naukę w Ślesinie rozpocznie w tym roku 1038 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych – 537 dzieci. Natomiast w gminie Stare Miasto, również w sześciu szkołach podstawowych nowy rok rozpocznie 1103 uczniów w 68 oddziałach, a po raz pierwszy w szkolnych ławkach zasiądzie 151 uczniów. Jeśli chodzi o przedszkolaków to w 29 oddziałach zorganizowanych w Przedszkolu Samorządowym oraz pięciu szkołach podstawowych, znajdzie miejsce 558 dzieci, w tym 170 sześciolatków.

- We wszystkich szkołach i przedszkolach są zatrudnieni nauczyciele specjaliści – pedagodzy, pedagodzy specjalni, psycholodzy, logopedzi, nie ma też wakatów tzw. nauczycieli „tablicowych”, choć oczywiście w małych szkołach są nauczyciele łączący pracę w 2-3 placówkach – informuje Urząd Gminy Stare Miasto.

W oddziałach ogólnodostępnych (we wszystkich placówkach) lub oddziałach integracyjnych (w Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim i w Przedszkolu Samorządowym w Starym Mieście) uczą się również uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, gmina Stare Miasto zapewnia nauczycieli specjalistów wspomagających proces kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami w wymiarze łącznie ponad 14 etatów, aktualnie poszukiwani są specjaliści na 2 etaty.

Gmina Kramsk to aż osiem szkół, w tym cztery prowadzone przez stowarzyszenia (Helenów Drugi – Święciec, Bilczew, Milin i Patrzyków). W placówkach podległych gminie jest komplet nauczycieli, natomiast problem jest z pedagogami i psychologami, którzy są poszukiwani od ubiegłego roku. Szkoły stowarzyszeniowe nie działają pod nadzorem gminy, ale wiadomo, że niektóre mają braki kadrowe. Świadczą o tym chociażby ogłoszenia w sieci, gdzie poszukiwani są nauczyciele różnych specjalności. Jeśli chodzi o gminę Krzymów to działają tam cztery publiczne szkoły podstawowe i trzy niepubliczne prowadzone przez dwa stowarzyszenia.

– Wszystkie są przygotowane do przyjęcia uczniów. Specjaliści zapewnieni – mówi wójt Danuta Mazur.

– Kadrowe potrzeby zaspokojone. Wszystkie nauczycielskie wakaty są obsadzone. Pomoc specjalistyczna też jest szczęśliwie zapewniona – dodaje Andrzej Operacz, wójt Skulska.

Tam (w Skulsku – od red.) w dwóch szkołach podstawowych naukę rozpocznie 420 uczniów, a w Wandowie ok. 100 uczniów. Natomiast w trzech publicznych podstawówkach w gminie Sompolno do roku szkolnego przygotowuje się 670 uczniów, a w jednej niepublicznej w Ośnie – 74 uczniów. W żadnej z placówek nie brakuje nauczycieli, ale w jednej trwają ciągle poszukiwania psychologa. Kadrę pedagogiczną w szkołach prowadzonych przez gminę Wierzbinek, skompletowano w 99 procentach.

- Mieliśmy problem z nauczycielem wspomagającym. Sporo jest orzeczeń, więc nauczyciel musi mieć specjalistyczne kwalifikacje. Staramy się temu zaradzić – mówi wójt Paweł Szczepankiewicz.

Na terenie gminy działa pięć szkół podstawowych. Rok szkolny rozpocznie tam około 700 uczniów.

 

Współpraca: Anna Pilarska, Iwona Krzyżak

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole