Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSekrety Wielkopolski. Nowa książka na jesienne wieczory

Sekrety Wielkopolski. Nowa książka na jesienne wieczory

Dodano:
Sekrety Wielkopolski.  Nowa książka na jesienne wieczory

Ciekawostki, autentyczne historie rodem z filmów kryminalnych i szpiegowskich oraz galeria niezwykłych postaci i wydarzeń – wszystko to znajdziecie na kartach najnowszej książki Wydawnictwa Księży Młyn, Sekrety Wielkopolski autorstwa Lucjana Morosa. Patronat nad publikacją, wzbogaconą archiwalnymi zdjęciami i cytatami z dawnej prasy, objął m.in. portal LM.pl.

Książkę otwiera opowieść o znanym podróżniku z Poznania, autorze znakomitych i popularnych książek, Arkadym Fiedlerze. Znajdziemy tu m.in. opis niezwykle ciekawych okoliczności, w jakich powstawał jego Dywizjon 303. Sześćset egzemplarzy tej książki, opowiadającej o wyczynach polskich lotników biorących udział w Bitwie o Anglię, trafiło tuż po wojnie do Poznania, z własnoręcznymi dedykacjami autora, a cały dochód z ich sprzedaży przeznaczono na odbudowę ratusza.

W Sekretach Wielkopolski przeczytacie również o panującej w międzywojniu modzie na dobrowolne głodówki, traktowanej przez podejmujących się tego jako sposób na zdobycie sławy i zarobek. Autor ze swadą opisuje, posiłkując się wzmiankami z Orędownika Ostrowskiego z 1927 roku, głodomora – tak nazywano wówczas osoby podejmujące takie wyzwania – który pojawił się w ostrowskim Hotelu Francuskim. Głodował publicznie, w szklanej klatce, na oczach tłumu widzów, którzy płacili za to widowisko.

W publikacji nie brakuje również wątków z naszego regionu. Znajdziemy w niej m.in. rozdział poświęcony utalentowanemu malarzowi i krytykowi sztuki Eligiuszowi Niewiadomskiemu, który przeszedł do historii nie dzięki swoim dziełom, lecz z powodu straszliwej zbrodni. W warszawskiej Zachęcie, 16 grudnia 1922 roku, zastrzelił prezydenta Gabriela Narutowicza, a wcześniej planował zamach na Józefa Piłsudskiego. Zanim dopuścił się tej zbrodni, stworzył polichromie ścienne i witraże w kościele św. Bartłomieja w Koninie, które do dziś wywołują podziw. To jedna z najbardziej oryginalnych polichromii sakralnych w kraju, której autor Sekretów Wielkopolski poświęca sporo miejsca. W książce znajdziecie również rozdziały o największym kościele w Polsce – licheńskiej bazylice, a także o powstaniu kopalni soli w Kłodawie.

Nie zabrakło opowieści o wojskowym „maluchu,” kobiecie-szpiegu hrabinie Klementynie Mańkowskiej, grodziskim piwie, tańcu pogo na festiwalu w Jarocinie oraz o znanych na całym świecie lalkach produkowanych przed wojną w Kaliszu.

To lektura, która podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów z pewnością zainspiruje was do zaplanowania letnich wycieczek po Wielkopolsce.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole