Skocz do zawartości
LM.plWiadomościSłupca, Koło, Turek. Szpitale z dodatkowymi pieniędzmi z NFZ

Słupca, Koło, Turek. Szpitale z dodatkowymi pieniędzmi z NFZ

Dodano:
Słupca, Koło, Turek. Szpitale z dodatkowymi pieniędzmi z NFZ
zdrowie

Ponad 11 mln zł dla 16 wielkopolskich szpitali. Na tej liście znalazły się lecznice w Słupcy, Turku i Kole.

Pieniądze mają wesprzeć placówki, które mimo podwyżki wycen procedur medycznych nie mają dochodu pozwalającego im pokryć koszty m.in. wynagrodzeń.

– Od 1 lipca nastąpił wzrost wycen procedur medycznych, kolejne podwyżki dla szpitali zostały wprowadzone od sierpnia, pieniądze te miały pokryć wydatki związane m. in. z ustawowymi podwyżkami wynagrodzeń w ochronie zdrowia – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Różne są przyczyny tego, że dla jednych szpitali wzrosty te okazały się wystarczające, a inne potrzebowały dodatkowego wsparcia. To między innymi uwarunkowania historyczne, prowadzenie określonych oddziałów, czasami zaniedbania w przeprowadzaniu restrukturyzacji w przeszłości, rodzaje umów zawieranych z personelem, czy poziom zatrudnienia.

Dodatkowe pieniądze w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego będą wypłacane przez dziesięć miesięcy, w czasie których szpitale powinny poprawić swoją sytuację finansową.

– Szpital w Słupcy w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego otrzyma około 200 tys. zł miesięcznie. Ta kwota zdecydowanie poprawi naszą sytuację, biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie coraz trudniej zarządzać podmiotami leczniczymi – powiedział Maciej Sobkowski, dyrektor Szpitala w Słupcy. – Zabezpieczenie kwoty na podwyżki pozwala myśleć o rozwoju szpitala. Nie ma innej drogi niż optymalizacja kosztów, ale też szukanie dodatkowych źródeł przychodów. Mamy plan strategiczny na najbliższe lata, który wpisuje się w plan transformacji opieki zdrowotnej w naszym województwie. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, rośnie zapotrzebowanie na łóżka opieki długoterminowej. Wobec tego chcemy poszerzać nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Stawiamy również na rozwój działalności zabiegowej – chcemy rozwijać chirurgię o zaawansowane operacje przewodu pokarmowego, ortopedię oraz położnictwo. To, że się to udaje, widać między innymi przez pryzmat rosnącej liczby porodów odbieranych w Szpitalu w Słupcy - dodaje.

Poza słupecką lecznicą na dodatkowe pieniądze mogą liczyć również szpitale w Turku i Kole.

fot. NFZ Poznań

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole