Skocz do zawartości
PILNE

IMGW-PIB: Od godz. 12:00 do 22:00 możliwe burze z gradem. Miejscami silne opady deszczu i porywy wiatru do 60 km/h.

LM.plWiadomościSołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy

Sołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy

Iwona Kościelska z Przyjmy w gminie Golina, laureatką 18. edycji konkursu „Sołtys Roku”. Gala konkursu odbyła się kilka dni temu w Senacie.

Najaktywniejsi gospodarze wsi wybierani są w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez „Gazetę Sołecką” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

- Spotkaliśmy się, aby uczcić najlepszych z najlepszych. Niezależnie jednak od tego, kto zostanie wyróżniony, chcę podkreślić, że wszyscy zasługujecie na ogromne uznanie. Macie prawo być dumni ze swoich osiągnięć! Wasza działalność, którą mieszkańcy mogą przecież obserwować na bieżąco, zasługuje na uznanie ‒ powiedział podczas uroczystości marszałek Tomasz Grodzki. - Pamiętajcie, że władza jest dla ludzi, a nie ludzie dla władzy ‒ dodał.

Tytuł Sołtysa Roku 2019 zdobyli: Iwona Kościelska z Przyjmy w woj. wielkopolskim, Maria Adamczyk z Kornatowa w woj. kujawsko-pomorskim, Zbigniew Czarczyński z Koszewnicy w woj. mazowieckim, Maria Gałązka z Jędrychowa w woj. warmińsko-mazurskim, Roman Kołomański z Ciekot w woj. świętokrzyskim, Krystyna Kryczka z Kluczewa w woj. zachodniopomorskim, Artur Słabosz z Bystrzanowic w woj. śląskim, Henryk Zagozda z Szadowa Księżego w woj. wielkopolskim oraz Krzysztof Zawada ze Zgorzelca w woj. wielkopolskim. Za najdłuższe, 26-letnie pełnienie funkcji sołtysa nagrodzono Łucję Rucińską z Dąbrówna w woj. warmińsko-mazurskim.

Iwona Kościelska to zaangażowany sołtys, ale też radna Rady Miejskiej w Golinie. Prywatnie mama dwóch dorosłych synów i babcia. Prowadzi w Przyjmie sklep, a poza obowiązkami sołtysa, jest między innymi druhną OSP. Dzięki niej, Przyjma od lat współpracuje z Bankiem Żywności w Koninie, bierze udział w akcjach charytatywnych i wydarzeniach kulturalnych. 

Uroczystość wręczenia statuetek "Sołtysom Roku" poprzedziła konferencja „Fundusz sołecki, czy czas na zmiany?”, przygotowana przez komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy z organizatorami konkursu. W trakcie dyskusji sołtysi podkreślali, że fundusz sołecki ma ogromne znaczenie dla mieszkańców wsi. Przyczynił się do wzrostu aktywności społecznej. Jak mówili, w realizację przedsięwzięć mieszkańcy angażują nie tylko pieniądze, ale często też swoje maszyny, narzędzia i pracę. Uczestnicy konferencji postulowali m.in. zwiększenie lub pełny zwrot z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego, a także wprowadzenie obowiązku wyodrębniania funduszu, co pozwoliłoby na realizację projektów wieloletnich.

W 2020 roku fundusz sołecki utworzyło 1527 gmin w planowanej kwocie w wysokości 654 mln zł.

źródło: senat.gov.pl

Sołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy
Sołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy
Sołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy
Sołtysi Roku wybrani! Wśród laureatów Iwona Kościelska z Przyjmy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole