Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSukces uczennicy „Dziewiątki”. Wiersze zaczęła pisać jako 6-latka

Sukces uczennicy „Dziewiątki”. Wiersze zaczęła pisać jako 6-latka

Dodano:
Sukces uczennicy „Dziewiątki”. Wiersze zaczęła pisać jako 6-latka

Pierwsze wiersze zaczęła pisać już jako sześciolatka, wprawiając tym w zdumienie swoich rodziców i nauczycieli. Mowa o Jagodzie Jaszczak – obecnie uczennicy szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie.

Dziś ma na swoim koncie niemalże 40 przepięknych utworów poetyckich. Wiele z nich zyskało uznanie w licznych konkursach oraz przeglądach poezji dziecięcej. Nic dziwnego – wczytując się w poszczególne strofy zapisane przez młodą poetkę, można dostrzec zadziwiającą wprost dojrzałość, ogromną wrażliwość, zainteresowanie naturą, świadomość przemijania, ale również ukryte pomiędzy wersami myśli, emocje i uczucia autorki.

Tym razem Jagoda może pochwalić się szczególnie istotnym wydarzeniem – we wrześniu został wydany pierwszy tomik poezji, zawierający wszystkie napisane przez nią do tej pory wiersze. Pięknie ilustrowana książka, licząca aż 56 stron, ukazała się póki co jedynie w czterech egzemplarzach – otrzymają ją osoby, które wspierały autorkę w realizacji marzeń i rozwijały jej miłość do poezji. Znamienny jest fakt, że jedną z nich Jagoda zdecydowała się przekazać na ręce Doroty Silskiej, dyrektor SP 9, jako wyraz wdzięczności dla całej społeczności „Dziewiątki”. Także w swojej twórczości nastolatka wiele miejsca poświęca szkole, o której pisze, że „ją ukształtowała i nadała tożsamość”. Jest autorką m.in. wiersza z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia szkoły oraz wierszowanych życzeń na Dzień Edukacji Narodowej.

Pomysł na wydanie wierszy uczennicy zrodził się w głowach Magdaleny Jaszczak – mamy Jagody oraz pani Elżbiety Telman – nauczycielki świetlicy, która pod koniec zeszłego roku szkolnego zorganizowała konkurs na wiersz promujący wolontariat. Twórczość Jagody zrobiła na niej ogromne wrażenie. Gdy okazało się, że takich „perełek” jest więcej, zapadła decyzja o opracowaniu pamiątkowej książki.

Wiersze zebrane w tomiku są niezwykle różnorodne tematycznie. Część z nich poświęcona jest wydarzeniom historycznym – oddają hołd bohaterom walczącym o niepodległą Polskę oraz postaciom takim jak rotmistrz Pilecki oraz Danuta Siedzikówna „Inka”. Inne dotyczą natury czy zwykłej szarej codzienności, która zamknięta w poetyckie słowa nabiera jednak pewnej wyjątkowości.

Mimo tak wielu sukcesów, Jagoda pozostaje dalej bardzo skromną osobą. Zapytana o początek swojej przygody z poezją, odpowiada. - To obserwowanie przyrody, wrażliwość na piękno i uroki otaczającego świata, bogata wyobraźnia podsunęły mi myśl o pisaniu wierszy. Pewnego dnia te wszystkie elementy nieoczekiwanie złożyły się w piękną całość i dały początek mojej pasji pisania. Pierwsze wiersze były dla mnie sporym wyzwaniem, jednak z każdym kolejnym szło coraz lepiej i z roku na rok przybywało pomysłów. Wielu z nich dostarczyło mi życie – dopowiada młoda autorka. 

Sukces uczennicy „Dziewiątki”. Wiersze zaczęła pisać jako 6-latka
Czytaj więcej na temat:SP 9, dziewiątka Konin, Jagoda Jaszczak,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole