Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŚwięta godne, a nie głodne! Niebawem ruszy zbiórka żywności

Święta godne, a nie głodne! Niebawem ruszy zbiórka żywności

Dodano:
Święta godne, a nie głodne! Niebawem ruszy zbiórka żywności
bank żywności

Społeczeństwo ubożeje. Rośnie liczba osób żyjących w niedostatku i ubóstwie, ale coraz gorzej mają się też osoby z tzw. klasy średniej. Do nich wszystkich skierowana będzie pomoc ze Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcja już w najbliższy weekend!

Bank Żywności w Koninie rozpoczął przedświąteczne akcje pod hasłem „Pogotowie św. Mikołaja” w 1996 rok. Rok późnej dołączyły do nich pozostałe Banki Żywności w kraju i odtąd zbiórki odbywają się pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. Przez te wszystkie lata koniński BŻ przygotował w sumie 183 563 paczek, a w samym Koninie – 47 546 paczek.

- Zbiórka stopniowo zmieniała swój charakter. Początkowo poświęcona była tylko dzieciom, a teraz jest bardziej przeznaczona dla rodzin – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Banku Żywności w Koninie. - Nastąpiło ogólne zubożenie społeczeństwa wynikające z inflacji. Najbardziej straciła klasa średnia. To pokazuje, że potrzebna jest praca na co dzień. Staramy się uzupełnić te luki, którym nie daje rady państwo - dodaje.

Z ubiegłorocznych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,7 procent, ubóstwa relatywnego – 11,8 procent, a ubóstwa ustawowego – 7,1 procent. Natomiast sfera niedostatku sięga 40 procent populacji.

- Coraz więcej osób zgłasza się po pomóc. To są osoby, które do tej pory jakoś sobie radziły, które teoretycznie mają dochody, ale nie łapią się na żadne kryterium dochodowe, a żyje się im bardzo ciężko. Nie mogą otrzymać zasiłku, ani pomocy żywnościowej – mówi Joanna Piekarczyk, dyrektorka Banku Żywności w Koninie.

Świąteczna zbiórka odbędzie się już w najbliższy piątek i sobotę (24-25 listopad) w 23 sklepach. Biorą w niej udział wszystkie sieci handlowe, a około 2000 wolontariuszy w pomarańczowych koszulkach będzie można spotkać w Koninie i 18 gminach od godz. 9:00 do 20:00.

– Liczymy na Państwa ofiarność. Najbardziej zależy nam na oleju, makaronach, margarynach, konserwach, ale mile widziane będą też bakalie, masa makowa czy gotowe potrawy świąteczne – podkreśla Joanna Piekarczyk.

Celem zbiórki jest zgromadzenie produktów, które trafią do paczek dla seniorów oraz osób w najtrudniejszej sytuacji. To około 600 podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie i Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Jeżeli uda się zebrać więcej produktów to pomocą zostaną objęte też osoby o wyższych dochodach.

Święta godne, a nie głodne! Niebawem ruszy zbiórka żywności
Święta godne, a nie głodne! Niebawem ruszy zbiórka żywności
Święta godne, a nie głodne! Niebawem ruszy zbiórka żywności
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole