Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSystem kaucyjny a ceny śmieci w Koninie. Radni o kosztach gospodarki odpadami

System kaucyjny a ceny śmieci w Koninie. Radni o kosztach gospodarki odpadami

Dodano: , Żródło: LM.pl
System kaucyjny a ceny śmieci w Koninie. Radni o kosztach gospodarki odpadami
sesja

System kaucyjny wpłynie na cenę śmieci w Koninie? Między innymi na ten temat dyskutowali podczas nadzwyczajnej sesji miejscy radni.

Rada Miasta Konina pochyliła się dziś między innymi nad uchwałą dotyczącą pokrycia różnicy między dochodami a kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2026 roku. Jak podczas posiedzenia mówił Rafał Oblizajek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie, różnica w tym roku może wynosić od 300 do 500 tys. zł i wynika m.in. ze wzrostu kosztów związanych z ceną paliw i energii.

– Rośnie liczba odpadów wielkogabarytowych. Mamy ich o 370 ton więcej, a gabaryt jest trzy razy droższy do zagospodarowania i tylko z tego tytułu mamy ok. 400 tys. zł – mówił Rafał Oblizajek. – Mamy pilne inwestycje związane z wymianą pojemników w wysepkach ekologicznych. Do wymiany są dzwony na szkło, siatki na plastik i pojemniki na papier. To zadanie na 6 mln zł, do rozłożenia na najbliższe lata – dodał.

Kierownik wyjaśnił, że wpływy pochodzą z opłat za gospodarowanie odpadami od mieszkańców oraz z nieruchomości mieszanych (częściowo niezamieszkałych). Natomiast koszty to transport, odbiór i zagospodarowanie odpadów, a także koszty administracyjne systemu i usuwanie nielegalnych wysypisk.

– Szukamy środków. Czekamy między innymi na decyzję w sprawie dotacji na zbiórkę odpadów plastikowych. Szukamy też cały czas osób, które unikają płacenia, i tutaj już różnica między zameldowanymi a deklarowanymi wynosi 520 osób – mówił Rafał Oblizajek.

Projekt uchwały stał się przyczynkiem do dyskusji o działającym od kilku miesięcy w całym kraju systemie kaucyjnym. Radny Zenon Chojnacki próbował się dowiedzieć, w jakim stopniu system ma wpływ na koszty konińskiego systemu komunalnego.

– Trudno powiedzieć, jak to wpłynie na system miejski. Teoretycznie spółka miejska (PGKiM) będzie mniej jeździć i koszty powinny być mniejsze. Jak to będzie wyglądało, dowiemy się dopiero na początku przyszłego roku – mówił Rafał Oblizajek. 

– Nie jestem gorącym zwolennikiem systemu kaucyjnego, ale na pewno nie wpłynie on negatywnie na nasze miasto – dodał Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina.

Ostatecznie radni zgodzili się, że systemowi kaucyjnemu w Koninie trzeba się przyglądać, a później go oceniać. Uchwałę o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przyjęto jednogłośnie – 21 głosami za.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole