Skocz do zawartości
LM.plWiadomościTabor konińskiego MZK się zmienia. Autobus wodorowy w przyszłym roku

Tabor konińskiego MZK się zmienia. Autobus wodorowy w przyszłym roku

Dodano: , Żródło: LM.pl
Tabor konińskiego MZK się zmienia. Autobus wodorowy w przyszłym roku
komunikacja

Niedawno elektryczny autobus PILEA, a najprawdopodobniej w drugim kwartale przyszłego roku do Konina trafi autobus wodorowy.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji finansów i komisji infrastruktury, konińscy radni mieli zdecydować o podwyższeniu kapitału zakładowego MZK o 1,7 mln zł. Powodem tego była „konieczność dokapitalizowania spółki na realizację zadań inwestycyjnych dotyczących taboru autobusowego”.

- Umowa przewozowa między miastem, a spółką nie zakłada kosztów inwestycyjnych. W 2019 roku tabor był bardzo stary. W tej chwili mamy 13% autobusów zeroemisyjnych. Uzasadnienie kapitału zakładowego jest zrekompensowaniem kosztów spółce i uzupełnieniem części inwestycyjnej – mówił wiceprezydent Paweł Adamów.

Jak się okazało, autobus elektryczny PILEA o wartości 1,1 mln zł, który niedawno zasilił koniński tabor, MZK musiało zapłacić 100 tys. zł tzw. „opłaty wstępnej”. Natomiast w ramach leasingu spółka będzie płacić za autobus ok. 13. tys. zł netto miesięcznie. Główna księgowa MZK poinformowała podczas posiedzenia komisji o kolejnym planowanym „nabytku”. W drugim kwartale 2022 roku do Konina ma trafić autobus wodorowy, a koszt jego wynajmu będzie wynosił 49 tys. zł netto miesięcznie.

Tabor konińskiego MZK liczy 59 pojazdów, a 4 z nich wymagają jak najszybszej wymiany. Wśród autobusów najnowszej generacji w zajezdni jest już 7 autobusów elektrycznych i 6 hybrydowych. Za podwyższeniem kapitału zakładowego MZK radni zagłosowali jednogłośnie.

 

fot. konin.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole