To był najważniejszy w latach 60. budynek nowego Konina
Konin dawniej i dziś

Fot. Gabriel Czechorowski
Dyrekcja Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie przeprowadziła się do tego budynku na początku 1959 roku, a więc ponad 66 lat temu. To on zmienił ulicę Polną w Aleje 1 Maja i uczynił z nich główną arterię miasta.
Zbyt długo kopalnia nie nacieszyła się nową siedzibą, bo niespełna dziesięć lat później dyrekcja przeniosła się do Kleczewa, a tutaj znalazł się Urząd Wojewódzki w Koninie. To wtedy przed frontowym wejściem pojawił się potężny wiatrołap z nadbudowanymi nad nim dużymi salami narad na pierwszym i drugim piętrze. Poza tym z powodu docieplenia, a więc i pogrubienia ścian budynku, jego okna są teraz osadzone głębiej. Biurowiec kopalni był najważniejszym wtedy budynkiem urzędowym na prawym brzegu Warty, bo zarówno Urząd Miejski, ratusz, jak i inne instytucje znajdowały się w starej części miasta. Kiedy osiadł w nim Urząd Wojewódzki, stał się nim nie tylko dla Konina. Z ciekawostek warto odnotować obecność na parkingu warszawy M20, potocznie nazywanej garbuską, która była wtedy na polskich drogach najczęściej spotykanym samochodem osobowym.
Zdjęcie zostało zrobione 7 listopada 1965 roku, więc bardzo prawdopodobne jest, że odbywała się w tym dniu jakaś akademia z okazji kolejnej rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, jak nazywano wówczas bolszewicki przewrót z 1917 roku.
Ponieważ na zdjęciu archiwalnym widać tylko część budynku dawnego kopalnianego biurowca, na trzeciej fotografii pokazuję go w całości.
Fot. Gabriel Czechorowski
Dziękuję Izabeli Kuston za udostępnienie zdjęć z archiwum swojego ojca Kazimierza Bielawskiego.


Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!