Tydzień Bibliotek w Koninie. Kiermasz książek, warsztaty i literackie odkrycia

Od piątku rozpocznie się w Koninie Tydzień Bibliotek. Przed siedzibą książnicy odbędzie się kiermasz, a w filiach – warsztaty, akcje, konkursy i spotkania.
„Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz” – pod takim hasłem w tym roku obchodzony będzie Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto obchodzone jest 8 maja od 1985 roku, a zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Od 2004 roku w całym kraju odbywają się Tygodnie Bibliotek, które mają promować czytelnictwo jako klucz do poprawy jakości życia i edukacji.
Od 8 do 15 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie wraz z filiami zamieni się w centrum kreatywności, zabawy i literackich odkryć. Przez cały tydzień w bibliotece przy ul. Dworcowej trwać będzie kiermasz „Odkryj drugie życie książki”. To szansa, aby za symboliczną kwotę lub na zasadzie wymiany „otworzyć” sobie drogę do nowych, fascynujących lektur. Wśród przygotowanych pozycji znajdą się zarówno klasyki, jak i współczesne bestsellery, które czekają na ponowne odkrycie przez nowych czytelników.
„Filia Siódemka” (ul. Sosnowa 16) zaprosi czytelników do wspólnego tworzenia katalogu nowości, a w Filii „Starówka” powstanie ścianka fotograficzna z zabawnymi hasłami bibliotecznymi. Filia „Chorzeń” będzie zachęcać czytelników do napisania miłej wiadomości na karteczce i zostawienia jej w oddawanej książce dla kolejnej osoby, która ją wypożyczy. Akcja „Czytelnik dla czytelnika. Zostaw dobre słowo” potrwa przez cały Tydzień Bibliotek.
Na wymianę doświadczeń stawia Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych (ul. Dworcowa 13), zapraszając czytelników do polecania sobie nawzajem filmów i audiobooków. W ramach akcji „Polecajka” będzie można zapisać na kartce ulubiony tytuł i przypiąć ją do tablicy umieszczonej w wypożyczalni. Będzie można także powalczyć o nagrodę w konkursie recenzenckim – chętni muszą napisać recenzję filmu lub audiobooka z Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych MBP w Koninie. Zwycięzca zostanie ogłoszony ostatniego dnia Tygodnia Bibliotek.
Młodzi czytelnicy podczas dwudniowych warsztatów „Książkowa fabryka wyobraźni” (11–12 maja, ul. Dworcowa 13) poznają ewolucję książki – od rękopisów po druk, kończąc na własnoręcznym wykonaniu autorskiego tomu (obowiązują zapisy). Natomiast 11 maja o godz. 11.00 na spotkanie z lawendą zaprosi Biblioteka Magnetyczna (ul. Magnetytowa 7/1, w Domu Seniora).
Czytelnicy, którzy odwiedzą Filię Medyczną (ul. Szpitalna 45), będą mieli okazję wziąć udział w „Limerykowni” i poprzez tę literacką zabawę odkryć radość tworzenia.
W środę, 13 maja, biblioteka (ul. Dworcowa 13) zamieni się w przestrzeń detektywistyczną, a to za sprawą escape roomu „Literacka mapa skarbów”, który pozwoli uczestnikom odkryć tajemnice ukryte w tekstach kultury w sposób interaktywny. Spotkanie rozpocznie się od prelekcji o najciekawszych motywach skarbu w literaturze. Następnie uczestnicy będą musieli wykazać się sprytem, rozwiązując zagadki ukryte między półkami, aby „otworzyć” drogę do finałowego odkrycia. To idealna okazja, by spojrzeć na bibliotekę z zupełnie nowej perspektywy (obowiązują zapisy).
Z kolei wieczorem, również 13 maja, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Magdaleną Deuar-Partyką, biegłą sądową, grafolożką, wokół książki „Pismo jak odcisk”, która otwiera drzwi do fascynującego świata grafologii, kryminalnych zagadek i psychologii codzienności.
Finał Tygodnia Bibliotek przypada w ważny dzień dla konińskiej książnicy. 15 maja swoje imieniny i urodziny obchodzi patronka MBP w Koninie – Zofia Urbanowska. Czytelnia (ul. Dworcowa 13) zaprosi seniorów na warsztaty „Kwiatek dla Zosi” (obowiązują zapisy), a Filia „Starówka” – na tradycyjny już, coroczny literacki spacer po bulwarach. Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego (MBP w Koninie, ul. Dworcowa 13) o godz. 16.00.
Ponadto zaplanowano wydarzenia dla grup zorganizowanych, które odbędą się w różnych filiach MBP w Koninie. Uczestnicy wezmą udział m.in. w bibliotecznej grze terenowej, lekcjach bibliotecznych i spotkaniach dla grup przedszkolnych promujących książkę „Adopsiak Biszkopt”.
Szukasz korepetycji? Odwiedź LM.pl/ogloszenia/korepetycje – znajdź sprawdzonego nauczyciela w Twojej okolicy już dziś!








