Skocz do zawartości
LM.plWiadomościUruchamiają pilotażowy program wsparcia zwalnianych pracowników

Uruchamiają pilotażowy program wsparcia zwalnianych pracowników

Dodano: , Żródło: LM.pl
Uruchamiają pilotażowy program wsparcia zwalnianych pracowników
ze pak

Wsparcie pracowników spółek górniczych ZE PAK po zakończeniu wydobycia węgla z odkrywej w Drzewcach i Jóźwinie jest celem umowy, jaką ze spółką Jobs First podpisała Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin” oraz PAK Górnictwo.

Grupa Kapitałowa ZE PAK w ubiegłym roku ogłosiła całkowitą rezygnację z wydobycia węgla brunatnego i wygaszenie elektrowni wykorzystujących ten surowiec do 2030 roku. Jak podkreśla ZE PAK, złoża powoli się kończą i już w 2022 roku wyczerpane zostaną zasoby węgla w odkrywce Jóźwin i Drzewce. Ostatnią odkrywką eksploatowaną przez konińską kopalnię będzie złoże Tomisławice.

Na ostatni dzień września w spółkach górniczych zatrudnionych było 1900 osób. ZE PAK we współpracy ze spółką Jobs First postanowił uruchomić i sfinansować ze swoich środków pilotażowy program wsparcia pracowników w znalezieniu nowego zatrudnienia. Zostanie nim objętych 100 osób.

- Udało nam się uruchomić pilotażowy program wsparcia naszych pracowników i będę robił wszystko, aby zakończył się on sukcesem. Odwlekające się terminy wsparcia pracowników Grupy Kapitałowej ZE PAK ze środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powodują, że nie możemy już dłużej czekać i musimy wdrażać oraz finansować z własnych środków działania wspierające naszych ludzi – powiedział Piotr Woźny, prezes zarządu Kopalni Węgla Brunatnego Konin.

- To dla nas ważne i bez wątpienia trudne zadanie, ale wykorzystamy całe nasze dotychczasowe doświadczenie, pomagając odchodzącym pracownikom ZE PAK w podjęciu nowej pracy. Jest to bezprecedensowa inicjatywa jeżeli chodzi o zmiany w górnictwie i energetyce, wciąż unikalna na rynku wśród pracodawców – mówi Anna Karaszewska, prezes zarządu Jobs First.

To nie pierwsza inicjatywa wsparcia pracowników odchodzących z branży górniczej. W ubiegłym roku na terenie Elektrowni Konin uruchomione zostało Centrum Szkoleniowe OZE, w którym ponad 70 pracowników ZE PAK przeszło kursy szkoleniowe i uzyskało kwalifikacje montera instalacji fotowoltaicznych. Część z tych osób znalazła pracę w spółce ESOLEO, która brała udział w budowie farmy fotowoltaicznej w Brudzewie. Ponadto ZE PAK zawarł umowy z gminami Kazimierz Biskupi oraz Rychwał przewidującymi sfinansowanie działań związanych z tworzeniem miejsc pracy dla byłych pracowników ZE PAK w jednostkach organizacyjnych tych gmin.

 

fot. Robert Olejnik

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole