Skocz do zawartości
LM.plWiadomościUSC. Terminal na piętrze. Utrudnienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

USC. Terminal na piętrze. Utrudnienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Dodano:
USC. Terminal na piętrze. Utrudnienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami
INTERWENCJA

Albo płatność kartą po pokonaniu stromych, krętych schodów albo opłata gotówkowa w kasie przy Placu Wolności - z tym stykają się mieszkańcy, którzy załatwiają sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Koninie. Dla osób z niepełnosprawnościami mających problem z poruszaniem się to poważna bariera.

Na tę niedogodność zwróciła uwagę jedna z internautek, która napisała do naszej redakcji. Kobieta mieszkająca za granicą poprosiła swoją niepełnosprawną mamę, by ta udała się do USC po akt urodzenia. - Moja mama jest osobą niepełnosprawną, kiedy wychodzi, wspiera się kulą ortopedyczną. Stara się, aby przeciwności losu pokonywać z uśmiechem, mimo bólu.
Do Urzędu pojechała taksówką, aby mogła dotrzeć pod same drzwi. Wielkie było jej zdziwienie, kiedy została poproszona o uiszczenie opłaty na pierwszym piętrze, do którego prowadzą kręcone schody, bardzo stare schody, na których nawet zdrowa osoba z łatwością traci równowagę. Alternatywa była możliwość opłaty w kasie przy placu Wolności. Mama pokonała ten swoisty "Mount Everest", ale kosztowało ja to dużo bólu, wysiłku i poniżenia. To się wydarzyło w europejskim mieście Koninie, gdzie wszędzie słyszy się o integracji oraz tolerancji.
Dlaczego zabrakło empatii w urzędniczkach? Czy jest aż tak źle? Czy nie można terminalu umieścić na dużym holu parterowym? Przecież jest miejsce. Kto podjął taka kuriozalną decyzję?
– czytamy w mailu przesłanym do naszej redakcji.

Tymczasem kierownik USC Magdalena Kuznowicz - Górniak tłumaczy, że poruszająca się przy pomocy kuli pani, która przyszła do USC, na parterze budynku została zapytana, w czym pracownik może jej pomóc. Pani z niepełnosprawnością miała odpowiedzieć, że sama chce wejść na górę.

W USC wszelkie sprawy związane np. z rejestracją narodzin dziecka, zawarciem małżeństwa, zgonami, odpisami akt stanu cywilnego załatwiane są na piętrze budynku, ale osoby mające trudności z wejściem po schodach są obsługiwane na parterze w pokoju nr 2. W holu jest informacja na ten temat. Jest dzwonek, którym można przywołać pracownika. Pracownik służy pomocą przy wypełnieniu wniosku czy uiszczeniu opłaty, ale nie każdy chce skorzystać z takiej pomocy. Wiele osób woli osobiście załatwić sprawę – dodaje kierownik.

Jeśli chodzi o opłaty – można ich dokonać kartą na miejscu w USC, gotówką w kasie Urzędu Miejskiego przy pl. Wolności, można także zapłacić przelewem na konto bankowe lub opłacić należności na poczcie. W USC obecnie terminale znajdują się na piętrze budynku, ale staramy się zamienić terminal stacjonarny na przenośny, co ułatwi przenoszenie urządzenia w różne miejsca budynku — zapewnia.

I oby to nastąpiło jak najprędzej. Urząd Stanu Cywilnego powinien przenośnym terminalem dysponować od chwili, kiedy wprowadzono możliwość płacenia kartą.  O równym traktowaniu osób z niepełnosprawnościami można mówić dopiero wtedy, kiedy samodzielnie, bez pomocy innych, przywoływania kogoś specjalnym guzikiem, mogą dostać się do urzędu, domu kultury i bez problemu korzystać ze wszystkiego, z czego korzystają ludzie bez takich ograniczeń. W Koninie sporo dobrego się zadziało, ale wciąż jeszcze dużo jest do zrobienia. Większość rozwiązań jest rzeczywiście kosztowna i trudna, tak jak np. pełne dostosowanie zabytkowych budynków, w których mieszczą się magistrat czy Urząd Stanu Cywilnego, jednak przenośny terminal w USC to coś, co można wprowadzić niemal natychmiast.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole