Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWilczyn jak Wrocław. W gminie staną rzeźby… mrówek

Wilczyn jak Wrocław. W gminie staną rzeźby… mrówek

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wilczyn jak Wrocław. W gminie staną rzeźby… mrówek
Wilczyn

Najpierw powstanie bajka o wilkach i mrówkach, a potem – rzeźby bohaterów. Projekt z najmłodszymi mieszkańcami gminy realizuje Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie.

W ramach projektu powstanie bajka, którą napiszą najmłodsi mieszkańcy gminy Wilczyn podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów. Historia zawarta w rymowanej opowieści nawiązywać będzie do dwóch najbardziej rozpoznawalnych miejscowości w gminie, czyli Wilczyna i Mrówek.

Postaci w bajce nawiązywać będą zatem do nazw miejscowości, wspierając tożsamość lokalną mieszkańców. Bohaterami bajki będą mrówki i wilk. Przygotowana opowieść będzie podstawą do organizacji pleneru rzeźbiarskiego, gdzie artyści rzeźbiarze wykonają postaci z bajki – mrówki, które ulokowane będą w różnych miejscach dwóch wspomnianych miejscowości. Powstanie zatem mrówka-strażak, muzykant, czy turysta, historyczny wojak oraz mrówka bajkopisarza i wilka. Plener otwarty będzie dla mieszkańców i połączony z warsztatami. Postaci będą nawiązywać do historii opisanej w bajce, tworząc tym samym kulturalno-turystyczną trasę po obu miejscowościach.

Wrocław ma swoje krasnale, Gdańsk lwy, Gniezno zające, a Wilczyn będzie miał mrówki. Co prawda nasze postaci będą z drewna, ale myślę, że spodobają się zarówno mieszkańcom jak i odwiedzającym nas turystom – podkreśla Janusz Korzeniewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wilczynie.

Dodatkowo w ramach zadania powstanie publikacja  zawierająca napisaną przez dzieci bajkę oraz mapę, na której zaznaczone zostaną miejsca lokalizacji rzeźb.  Bajka dostępna będzie nieodpłatnie w bibliotece gminnej oraz w skansenie w Mrówkach.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023".

Wilczyn jak Wrocław. W gminie staną rzeźby… mrówek
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole