Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZamienią się działkami. Nowa zajezdnia MZK przy Jeziorku Turkusowym

Zamienią się działkami. Nowa zajezdnia MZK przy Jeziorku Turkusowym

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zamienią się działkami. Nowa zajezdnia MZK przy Jeziorku Turkusowym
inwestycje

Nowoczesna zajezdnia autobusowa z farmą fotowoltaiczną i elektrolizerem do produkcji wodoru. Miasto dla realizacji tego projektu, zamierza zamienić się działkami z konińskim MZK.

Konin jest jednym z czterech miast (pozostałe to: Słupca, Turek, Koło), które biorą udział w projekcie finansowanym z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- To będą pierwsze środki, które wpłyną do miasta. One są przypisane. Nie trzeba ich pozyskiwać w sposób konkursowy – mówi Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - Umowa będzie podpisana w przyszłym roku, ale teraz można ponosić wydatki kwalifikowalne na przygotowanie dokumentacji, studium i programy funkcjonalno-użytkowe. To jest 220 mln zł, z czego 85% jest ze środków Unii i programów krajowych. Największym zadaniem w tym projekcie jest budowa zajezdni MZK ulokowana na terenach inwestycyjnych, przy Jeziorku Turkusowym – dodaje.

Przy ul. Brunatnej powstać ma farma fotowoltaiczna i nieduży elektrolizer, który będzie produkował wodór. Budynek zajezdni ma być samowystarczalny energetycznie i ogrzewany wodorem. Jest też pomysł na budowę punktu widokowego nad Jeziorkiem Turkusowym, choć to stoi pod znakiem zapytania.

- Właścicielem tych terenów zdegradowanych jest ZE PAK. Zamierzenia firmy są takie, że zostanie przeprowadzona rekultywacja popiołów. Jeziorko prawdopodobnie zostanie zmniejszone i ma zostać wybudowana farma fotowoltaiczna, żeby wykorzystać te zasypane grunty – mówi prezydent Piotr Korytkowski.

W zamian za teren przy ul. Brunatnej, miasto przejmie od MZK grunty z budynkami i warsztatami przy ul. Dąbrowskiej.

- Te dwie nieruchomości powinny się pokrywać finansowo. Wartość jednej i drugiej to ok. 6 mln zł. Ta transakcja wymiany będzie neutralna – mówi Paweł Adamów.

– Grunty będą przygotowane pod usługi, ale wybierzemy optymalny scenariusz zagospodarowania tego terenu – dodaje Piotr Korytkowski.

Poza budową nowej zajezdni autobusowej, projekt przewiduje zakup dziesięciu autobusów wodorowych oraz przebudowę zatoczki i stworzenie miejsc parkingowych przy Wieży Ciśnień.

- Chcemy wydobyć od PKP jak najwięcej gruntów, ale rozmowy są trudne. Chcielibyśmy zrobić tam duży parking, ale PKP znaczną część terenu blokuje, bo chce ją zarezerwować dla Xcity i Dekady. My nie widzimy potrzeby, żeby dalej powstawała galeria handlowa. Uważamy, że powinny tam powstać miejsca pod infrastrukturę publiczną – podkreśla Paweł Adamów.

Przetargi na realizację inwestycji mają zostać rozpisane w pierwszym kwartale przyszłego roku. Termin zakończenia całego projektu to 2027 rok.

Zamienią się działkami. Nowa zajezdnia MZK przy Jeziorku Turkusowym
Zamienią się działkami. Nowa zajezdnia MZK przy Jeziorku Turkusowym
Zamienią się działkami. Nowa zajezdnia MZK przy Jeziorku Turkusowym
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole